Новини

България получи позитивна оценка за хода на подготовката на Споразумението за партньорство 2014-2020

Положително се оценява инициативата на правителството за разработването на Интегрирана стратегия за териториално развитие за Северозападна България като най-беден регион в цяла Европа

България получава позитивна оценка за хода на подготовката на Споразумението за партньорство 2014-2020 и новите оперативни програми. В Доклад на Съвета на европейските общини и региони българската държава е поставена в група от общо 10 държави-членки (Австрия, Великобритания, Франция, Германия, Испания, Чехия, Швеция, Латвия и Румъния), в които е постигнато добро партньорство между правителствените и местните власти по подготовката на програмен период 2014-2020 година, съобщиха от правителствената пресслужба

В частта за България на анализа се посочва, че „под ръководството на заместник министър-председателя, отговарящ за управлението на средствата от ЕС, всички важни въпроси се обсъждат предварително с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), преди да бъдат представени пред Работната група. От тази гледна точка НСОРБ действа като партньор на държавата.“

Като положителен елемент е посочен още, че Работната група се състои от широк кръг представители, общо 53 членове (представители на държавните органи, регионалните органи, Национално сдружение на общините (НСОРБ), социално-икономически партньори и неправителствени организации).

Положително се оценява инициативата на правителството за разработването на  Интегрирана стратегия за териториално развитие за Северозападна България като най-беден регион в цяла Европа.

Широките обществени обсъждания на последните два варианта на Споразуменията за партньорство между Европейската комисия и Република България (проведени през юли 2013 г. и февруари 2014г.) и представянето на новите оперативни програми също са намерили място в анализа за страната ни. „Участието на НСОРБ в процеса на подготовката на Споразумението за партньорство бе високо оценена със специален акцент върху факта, че местните власти са и ще бъдат ключов партньор на държавата в процеса на управление на средствата от Европейския съюз“, пише още в документа.

„Оценката в анализа на Съвета на европейските общини и региони (СЕОР) за България показва, че доброто взаимодействие между правителството и общините дава положителни резултати“, коментира заместник министър-председателят по управление на средствата от Европейския съюз Зинаида Златанова 

Съветът на европейските общини и региони (СЕОР) е най-голямата организация на местните и регионалните власти в Европа. Нейни членове са 57 национални асоциации на общини и региони от 41 европейски страни. Взети заедно, тези асоциации представляват около 150 000 местни и регионални власти.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *