Клисарова: Трябва да обвържем висшето образование с работните места и с бизнеса
Бизнесът ще участва в учебни планови програми с реални работни места като ще осигурява възможност за отпускане на стипендии на студентите
Трябва да обвържем висшето образование с работните места и с бизнеса и това е залегнало в Стратегията за висшето образование, която е вече в Министерски съвет. Това каза пред журналисти в Плевен министърът на образованието проф. Анелия Клисарова.
Тя поясни, че в промяната, предвидена в Стратегията, основно се обръща внимание на това, как и защо бизнесът може да участва във висшето образование, като нещо изключително важно за реализацията на младите хора на пазара на труда, предаде Кросс.
„Имаме вече примери за това, как бизнесът участва в определени магистърски програми както в Техническия университет в София. Плановете на тези програми се изработват заедно така, че с уменията, които студентите получават в края на обучението, да могат да бъдат включени направо в работна среда и така да се избегне допълнителната квалификация“, поясни тя.
Министърът добави, че бизнесът ще участва в учебни планови програми с реални работни места като ще осигурява възможност за отпускане на стипендии на студентите.
Проф. Клисарова очерта два основни пункта в Стратегията. „В нея ние залагаме по-добро управление на университетите с по-голямо участие на държавата в управлението на държавните университети, което ще регулира и качеството. Ние залагаме също 20% от държавната субсидия да отива за качество, вместо досегашните 4%“, каза още министърът. Като нов момент Клисарова отбеляза и предстоящото разделяне на академичната от административната власт в университетите – нещо, което в МУ-Плевен вече е факт.
Анелия Клисарова коментира, че не само заплащането е фактор, който предизвиква масовото напускане на страната от млади лекари. Според нея в чужбина е привлекателна възможността за своевременна специализация и кариерно развитие. „Ако променим наредбите, което вече се прави в Наредба 34, ще мотивираме младите хора да останат и така, след получаването на дипломите през ноември, те да не чакат чак до месец май, за да кандидатстват за специализация, а да могат да го направят веднага, щом започнат работа“, отбеляза Клисарова.