ЗемеделиеНовини

Д. Чолош: Инвестициите в селските райони ще направят българското селско стопанство по-конкурентоспособно

Страната ни получава 2,3 млрд. евро за развитие на селските райони и 88 млн. евро за рибарство и морско дело

Инвестициите в селските райони ще помогнат за тяхното развитие и ще направят българското селско стопанство по-конкурентоспособно. Това заяви Дачиан Чолош, комисар по въпросите на селското стопанство и развитието на селските райони, след официалното подписване на Споразумението за партньорство с България 2014 – 2020 г.

„Европейските структурни и инвестиционни фондове са важен източник на публични инвестиции в България. Уверен съм, че днес ние сключихме споразумение за партньорство, което показва как България ще изразходва разумно и ефективно тези средства през следващите години, стремейки се към оптимално съотношение между цена и качество и отговаряйки на неотложните приоритети. България е до голяма степен земеделска страна, като селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост имат голям дял в нейния БВП“, подчерта комисарят, цитиран от БНР.

Финансирането от ЕС за развитие на селските райони ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на българското селско стопанство, включително чрез преструктуриране на земеделието и помощ за по-балансирани и екологосъобразни земеделски практики.

Инвестициите в селските райони ще помогнат за опазване на богатите селски ландшафти на България. Те ще са насочени към растеж и работни места, съживяване на икономиката и намаляване на обезлюдяването на тези области“, подчерта Дачиан Чолош.

Вчера Европейската комисия сключи Споразумение за партньорство с България, определящо стратегията за оптимално използване на европейските структурни и инвестиционни фондове в страната. Със споразумението се открива пътят към инвестиране на общо 7,6 млрд. евро финансиране по линия на политиката на сближаване в периода 2014 – 2020 г. Страната ни получава 2,3 млрд. евро за развитие на селските райони и 88 млн. евро за рибарство и морско дело.

Инвестициите на ЕС ще помогнат в борбата с безработицата и ще допринесат за повишаване на конкурентоспособността и икономическия растеж чрез подпомагане на иновации, обучение и образование в градове и селски райони. С тяхна помощ ще се стимулират предприемачеството, борбата със социалното изключване и ще се подкрепи развитието на екологосъобразна и ресурсно ефективна икономика.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *