Българският стартъп Flyver ще улеснява писането на приложения за дрони
Екипът има за цел да създаде универсална платформа за апликации за дрони и тяхната монетизация
Въпреки че навлизат с бързи темпове в обществото ни, днес дроните не могат да бъдат програмирани лесно от друг, освен техните производители. Също както бяха телефоните през 2000 г. да кажем. Един български предприемач планира да промени това. Името му е Антон Гавраилов и е създател на стартиращата фирма Flyver.
Както съобщава технологичният сайт Pixelmedia.bg, целта на фирмата е да предизвика глобална революция в използването на дроните, като създаде универсална платформа за лесно писане на приложения от трети страни. Също както мобилните операционни системи Android и iOS и създадените към тях SDK (Software Development Kit) промениха пазара на смартфони и таблети. Днес ние можем да използваме своите умни устройства за гледане на телевизия, разплащания, информиране за различни обекти около нас и много други неща. Хиляди независими екипи от разработчици създават приложения за смартфони, което обогатява този пазарен сегмент и променя живота ни.
„Визията ни е, че за да станем свидетели на подобна демократизация на приложенията за дрони в близко бъдеще, ще имаме нужда от SDK, както и от място за продажба. Това ще позволи на разработчиците да създават, тестват, публикуват и монетизират своите идеи за апликации за дрони. Мисията на Flyver е да бъде първата компания, която ще предостави тези инструменти“ – споделя пред PixelMedia.bg Антон Гавраилов.
Стартъпът е създаден в началото на тази година, а неотдавна получи финансиране от инвестиционния фонд LAUNCHub. С негова помощ екипът смята да осъществи първата фаза на своя проект – създаването на къстъмизиран хардуерен модул, който може да бъде добавен към дрон, за да улесни програмирането на приложения за него.
Приложенията за Flyver ще могат да бъдат доста разнообразни – от създаването на летящи играчки, до такива за решаване на сериозни проблеми и спасяването на човешки животи. Наблюдението на домове и предприятия, както и на инфраструктурни обекти също може лесно да се осъществява с дрони.