Новини

ЕК: Възстановяването на малкия и среден бизнес в следващите години ще е трудно

През 2013 г., профила на България, според показателите на Акта за малки бизнес, може да бъде описан като „наваксване“

През 2013 г. икономическите условия остават предизвикателство за малките и средните предприятия (МСП), в повечето държави-членки на Европейския съюз (ЕС), се казва в доклад на Европейската Комися относно развитието на МСП за 2013 г. в ЕС, цитиран от Дневник. 

Икономическите резултати показват, че има възстановяване, което обаче е неравномерно и все още не следва стабилна траектория. Това са заключенията на годишния преглед на Изпълнението на специфичните за отделнтие държави показателни – Акт за малкия бизнес (Small Business Act – SBA), публикувани на 3 октомври от Европейската Комисия.

През 2013 г., броят на малките и средните предприятия и тяхната добавена стойност, застанаха над предкризисните нива от 2008 г., но заетостта на МСП все още е малко под тях, тъй като се понижи с 1,9 милиона служители, което е 2.16% под нивото от 2008 г.

През 2013 г. добавената стойност е продължила да расте с 1.1%, но това представлява продължаване на забавянето, в сравнение с темповете на растеж от предходни години: 1.5% през 2012 г. и 4,2% през 2011 г. В допълнение, броят на малките и средни предприятия и размера на тяхната работна сила е намалял съответно с 0.9 % и 0.5%, на гърба на цялостния слаб икономически растеж и намаляващата инфлация в икономиката на ЕС (MEMO/14/549).

Производителността на МСП варира значително по размер, сектори и държави

Възстановяването на добавената стойност е в по-голямата си част задвижено от средните предприятия и микропредприятията, докато малките фирми все още изостават в предкризисните нива. По отношение на заетостта, и малките, и средните предприятия наемат по-малко работници, отколкото през 2008 г., но групата на микропредприятията са отчели най-висок относителен спад (-4,2%).

Малки и средни предприятия в областта на строителството и производството пострадаха най-тежко от кризата, с продължаваща спад на кумулативната добавена стойност за 2008 г.-2013 г. от съотвенот -22% и -2,9%. В същото време, бизнес услуги, както информационни и комуникационни, и недвижими имоти се оказаха най-динамичните, надминавайки съответните си нива преди кризата от най-високите 7%, 9% и 15% съответно.

Кои държави в ЕС са най-успешни в МСП

Държавите, които се справят най-добре в областта на МСП са: Германия, Австрия, Швеция, Белгия, Малта, Люксембург, Обединеното кралство и Франция. В тази група страни, по отношение на заетост за МСП и добавена стойност са се възстановили напълно и дори са надминали нивата от 2008 г. Въпреки че устойчивостта на това развитие се различава в зависимост от държавата. Обикновено силен ръст на добавената стойност в тази група не е съпътствано от също толкова силен растеж на заетостта. Само немските МСП, отбелязаха по-високо ниво на заетостта, с 10% повече през 2013 г., отколкото през 2008 г.

В другия край на скалата, е група от десет страни, при които развитието на МСП не бележи по-добро развитие. Това са Гърция, Испания, Португалия, Хърватия, Кипър, Ирландия, Румъния, Словения, Унгария, Латвия и Унгария. Добавеното нивото на стойността през 2013 г. от страна на МСП е било 10% (или повече) по-ниско отколкото през 2008 г.

Развитието на МСП в България през 2013 г.

Състояние на МСП

Докладът на ЕК за състоянието на малките и средните предприятия в България за 2013 г., показва, че в частния сектор МСП са били повече от 300 000. В тях работят около 1,4 милиона работници и произвеждат около 11 милиарда евро добавена икономика стойност. Те представляват 99,8% от всички предприятия и представляват 61,4% от икономическата добавена стойност, както и 75.9% от заетостта в частния нефинансов сектор.

Възстановяване от кризата

Възстановяването от кризата – 2008 г.-2009 г. засегна сектора на МСП в България като се отбеляза спад на добавената стойност от 10% между 2008 г. и 2009 г. Макар и движени от външното търсене, възстановяването през следващите години продължава да е трудно, като през 2013 г. добавената стойност на МСП е с още 4 процентни пункта под равнището отпреди кризата, докато добавената стойност на големите фирми е на стойност с 8 процентни пункта по-висока.

От 2008 г. до 2013 г., заетостта е намаляла в малки и средни предприятия, така е и при големите компании.

Бизнес среда
През 2013 г., профила на България, според показателите на Акта за малки бизнес, може да бъде описан като „наваксване“. Повечето области показват резултат под или близо до средното за ЕС, но са се развили през последните години. България показа подобрение най-вече при администрацията, която е по-отговорна и по-отзивчиви към нуждите на малките и средни предприятия, улеснява достъпа до финансиране.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *