Икономическото възстановяване в ЕС остава нестабилно
Положението при младите хора се подобрява, като в повечето страни от ЕС се наблюдава значително понижаване на равнището на безработицата
Започналото през пролетта на 2013 г. икономическо възстановяване продължава да бъде нестабилно, а увеличаването на заетостта в бъдеще остава несигурно, показва последният тримесечен преглед на трудовата заетост и социалната обстановка на Европейската комисия.
В прегледа се обръща внимание и на различията между страните членки във връзка с неравнопоставеността по отношение на доходите и се подчертава важността на инвестициите в придобиването на умения през целия живот, за да се повиши пригодността за заетост на работниците.
Заетостта продължава да нараства в повечето сектори от средата на 2013 г. Повишил се е броят на отработените часове, а за пръв път от 2011 г. е наблюдавано слабо увеличение на договорите на пълно работно време и подобряване на положението на младите хора. Въпреки това много от създадените нови работни места са на непълно работно време или са временни.
Безработицата все още се задържа близо до историческите максимуми. Делът на дългосрочно безработните от общия брой на безработните хора остава голям и продължава да се увеличава, като почти 13 млн. души са били без работа за повече от една година. Нещо повече — една трета от безработните са без работа вече над две години.
Положението при младите хора се подобрява, като в повечето страни от ЕС се наблюдава значително понижаване на равнището на безработицата. Въпреки това младежката безработица остава много висока в страни като Гърция и Испания. Почти половината от работещите имат само временна работа, а близо една четвърт работят на непълно работно време. Страните членки трябва да продължат усилията си за превръщане на гаранцията за младежта в реалност, за да се гарантира, че всеки млад човек получава помощ, за да намери достойна работа или възможност за подходящо обучение или стаж, така че да може да си намери работа в бъдеще. Срещата на лидерите на ЕС за заетостта на 8 октомври в Милано ще бъде нова възможност за стимулиране от високо политическо равнище на изпълнението на гаранцията за младежта.
Ученето през целия живот повишава шансовете за намиране на работа
Развитието на необходимите умения и оптималното им използване на практика са много важни за повишаване на производителността, на конкурентоспособността в международен план и за устойчив и приобщаващ растеж в ЕС. В прегледа се изтъква, че според неотдавнашно изследване на ОИСР и Комисията, не само формалното образование, но и обучението и уменията, придобити по време на трудовия живот, подобряват шансовете за намиране на работа. Освен това ученето през целия живот повишава вероятността да се получи по-високо платена работа.
Въпреки това ЕС все още изостава от страни като Япония, Канада, Корея и САЩ в усъвършенстването на уменията.
БВП като показател за икономически резултати се нуждае от допълване, за да бъдат обхванати и други измерения на напредъка на обществото. Анализът на показатели за доходи сочи, че дори в периоди на икономически подем ползите от растежа не са еднакви за всички домакинства, нито пък той допринася за намаляване на неравенствата във всички страни членки. С настъпването на икономическата криза БВП на глава от населението и брутните разполагаеми доходи на домакинствата спаднаха в целия ЕС, като в много страни те все още не са се възстановили на равнищата от преди кризата.
Темата ще бъде обсъждана на експертната конференция на високо равнище на тема Да отидем отвъд БВП в европейското икономическо управление, която ще се състои в Брюксел на 10 октомври 2014 г. На нея ще бъдат отчетени последните технически и политически промени в контекста на дебата „Отвъд БВП“ и ще бъдат представени практически политически варианти за бъдещето.