Новини

ЕП отложи избора на новите еврокомисари

Има опасност новата Комисия да не встъпи в длъжност на 1 ноември

Европейският парламент е отложил за следващата седмица заседанието на председателския си съвет, на което трябва да бъде определена окончателната оценка от изпитите на кандидатите за еврокомисари. Това съобщи Маргаритис Шинас, говорител на екипа на новоизбрания председател на ЕК Жан-Клод Юнкер, цитиран от БНР.

Говорителят поясни на пресконференция, че Аленка Братушек (Словения) остава кандидат за еврокомисар, въпреки че кандидатурата й снощи бе отхвърлена с голямо мнозинство от парламентарните комисии, които я изпитаха.

Шинас потвърди, че всичко това може да размести първоначалния график на събитията, според който новата ЕК трябваше да бъде гласувана от ЕП на 22 октомври и да встъпи в длъжност от 1 ноември. Има опасност новата комисия да не встъпи в длъжност на 1 ноември, ще оценим възможностите до края на тази седмица. Политическото решение може да не бъде намерено скоро, заяви говорителят.

По неговите думи засега Юнкер не е взел решение за преразпределянето на отговорностите в екипа си. Шинас потвърди, че кандидатите за еврокомисари са подписали споразумение, според което ще се оттеглят, ако председателят ги призове. Братушек остава част от екипа на Юнкер, тя все още е кандидат за комисар, няма нови развития, поясни говорителят.

Той съобщи, че Юнкер е доволен от 26-те изпита от общо 27 изслушвания на кандидатите в ЕП. Според новоизбрания председател на ЕК, разпределението на отговорностите на комисарите, оповестено на 10 септември, е правилно.

Говорителят не пожела да обясни дали в настоящата ситуация изходът е доброволно оттегляне на Братушек, оттеглянето й с решение на правителството в Любляна или оттегляне по настояване на Юнкер. Той отбеляза, че ЕП може да приеме или отхвърли целия състав на ЕК, но не и отделни комисари. Говорителят не поясни как списъкът на бъдещите комисари, утвърден от Юнкер и от Съвета на ЕС, може да претърпи промени.

Междувременно от Европейската народна партия призоваха Словения спешно да номинира друга жена за еврокомисар, например Таня Файон. Сходна позиция изразиха и от групата на социалистите и демократите, които също подкрепиха идеята Братушек да бъде изместена от Файон, дългогодишен евродепутат.

По-късно новоизбраният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер съобщи, че Аленка Братушек е решила да се оттегли като кандидат за заместник-председател и комисар по енергетика в следващата Европейска комисия. 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *