НовиниФинанси

Лошата координация е основният проблем за забавеното усвояване на евросредствата

Няма забавяне на работата по оперативните програми, коментира вицепремиерът по управлението на средствата от Европейския съюз Илияна Цанова

Лошата координация е основният проблем за забавеното усвояване на европейските средства, коментира служебният вицепремиер по управлението на средствата от Европейския съюз Илияна Цанова пред Дарик. Според нея е добре в един момент да заработи отделно министерство за средствата от ЕС, но и сегашната организация може да е по-ефективна.

В момента се работи по специален закон за управление на европейските пари, за който се говори от няколко години, каза още служебният вицепремиер, цитирана от forumnews. Според нея такъв закон е необходим спешно, а основните му функции ще са три – засилване на координацията между органите, които управляват европейски пари, гарантиране на повече прозрачност и предвидимост на средата и уеднаквяване на процедури, гарантиране на възможността на бенефициентите да обжалват актовете на Управляващите органи по административен път на две инстанции – пред регионалните съдилища по регистрация на бенефициентите и в София на втора (последна) инстанция.

„В закона не се предлага промяна на институционалната рамка”, подчерта Цанова. В закона се посочва, че за еврофондовете ще отговаря министър или вицепремиер, което ще се определя от конкретното правителство.

Министърът и вицепремиерът ще се подпомага от координационно звено, което ще се състои от представители на отделните министерства, Сметната палата, Държавната финансова инспекция, Агенцията за приходите, общините и браншовите организации.

„Създаването на този съвет вероятно ще бъде одобрено от служебното правителство на заседание до края на октомври”, каза Цанова и уточни, че становищата му ще се вземат предвид от съда при обжалването на актове на Управляващите органи.

Европейската комисия не е разплатила на държавите от блока около 26 млрд. евро, посочи Цанова. Тя съобщи, че заради хроничния дефицит в бюджета на ЕК от 1 януари 2015 г. започва преглед и преработка на бюджета, така че дефицитът да се намали и почти да се елиминира.

Цанова отбеляза още, че няма забавяне на работата по оперативните програми. „На ниво ЕС са одобрени само 7 оперативни програми от общо над 200”, каза служебният вицепремиер.

Цанова подчерта, че по отношение на европейските средства е важно да има приемственост, защото страната ни е поела ангажименти, заложени в Споразумението за партньорство с ЕС.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *