Новини

Новотни: Централна, Източна и Югоизточна Европа имат най-добри дългосрочни перспективи за икономически растеж в Европа

Инвестиционният пакет, който ще бъде представен от Жан-Клод Юнкер, ще осигури краткосрочни стимули за икономиката на Стария континент и ще подобри растежния потенциал в дългосрочен план

Eвропейският растежен потенциал е най-висок в Централна, Източна и Югоизточна Европа въпреки по-ниските нива на инвестиции в тези региони. Това каза Управителят на Австралийската централна банка и член на ЕЦБ Евалд Новотни при откриването на икономическа конференция във Виена. Необходимото догонване на равнището на икономическа активност в еврозоната означава, че Централна, Източна и Югоизточна Европа имат най-добри дългосрочни перспективи за икономически растеж в Европа, заяви той.

Новотни също така отбеляза, че Австрия е добре позиционирана да се възползва от този растеж, тъй като 22% от износа на страната е насочен към Централна, Източна и Югоизточна Европа. Австрийските банки, които са силно ангажирани в региона, трябва да насърчават модел на устойчив растеж в страните с адекватни икономически и правни условия, добави той. 

Според него инвестиционният пакет, който ще бъде представен през настоящата седмица от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, ще осигури краткосрочни стимули за икономиката на Стария континент и ще подобри растежния потенциал в дългосрочен план.

Плановете на Европейската комисия за насърчаване на инвестициите трябва да помогнат за растежа както в дългосрочен, така и в краткосрочен план, отбеляза Новотни.

Той заяви, че новата Европейска комисия е поставила правилни приоритети, предлагайки инвестиционен пакет в съчетание с регулаторни реформи, насочени към насърчаване на интелигентната инфраструктура, на изследванията в областта на образованието и енергетиката.

Този пакет представлява не само краткосрочен стимул, но също така ще подобри потенциала за дългосрочен икономически растеж в Европа, добави той.

Според него реформирането на индустриалната политика с поглед към насърчаване на новите промишлени компании в затруднените страни-членки може да подобри перспективите за износ.

Създаването на банковия съюз е „важна стъпка“ към завършването на единния паричен съюз, каза Новотни. Ако новата архитектура в Европейския паричен съюз елиминира икономическата несигурност, това също може да помогне за икономическия растеж, смята представителят на ЕЦБ.

В същото време Новотни отбеляза, че текущият период на по-слаби бизнес инвестиции ще натежи върху европейския производствен растеж. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *