ЕК ще стартира процедури срещу България в 4 области
Странта ни не е изпълнила задълженията си в областите пътна безопасност, енергийна ефективност, околна среда и единно европейско небе, съобщиха от европейската институция
Европейската комисия (ЕК) постави двумесечен срок на България да изпълни европейското законодателство в 4 области – пътна безопасност, енергийна ефективност, околна среда и единно европейско небе, съобщиха от европейската институция. Ако страната ни не спази поставения срок, ЕК може да реши да предяви иск пред Съда на ЕС.
Комисията прие общо 205 решения, включително 32 мотивирани становища и 6 решения за предявяване на иск пред Съда на Европейския съюз. На България са изпратени 4 мотивирани становища.
По отношение на пътната безопасност страната ни, както и Кипър, Люксембург и Словения, не е въвела в националното си законодателство директива на ЕС за обмен на информация за пътните нарушения, срокът за което изтече на 7 ноември. От ЕК съобщават, че ако в срок до 2 месеца това не бъде направено, Комисията може да реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу страните.
България не е приела и европейската директива за постигане на определени икономии на енергия до 2020 г., която трябваше да бъде транспонирана до 5 юни. Страната ни трябва да изпълни това задължение в срок до 2 месеца, съобщава още Комисията.
В областта на околната среда ЕК изисква от България да намали равнището на серен диоксид. Страната ни е нарушила Директивата за качеството на въздуха, с която държавите от ЕС се задължават да спазват дневни и почасови гранични стойности на концентрация и да изготвят планове за качеството на въздуа с подоходящи мерки за понижаване равнищата на серен диоксид. Взети са мерки за това в югозападната част на страната, но в югоизточната зона продължават да се набюдават прекомерни количества замърсители, вредящи на човешкото здраве, посочва ЕК.
„С днешното мотивирано становище Комисията иска от България да предприеме перспективни, бързи и ефективни действия, за да изпълни съответните норми възможно най-скоро. Ако България не предприеме действия в срок от два месеца, случаят може да бъде отнесен до Съда на ЕС“, казват още от европейската институция.
От ЕК посочват още, че националното законодателство за единно европейско небе трябваше да бъде въведено до септември 2011 г., но България не го е направила. Поставя се двумесечен срок на страната ни, за да го направи.