До дни обявяват първата схема по ОП "Развитие на човешките ресурси"
Министър Калфин предлага въвеждане на ваучери за почасов труд
На 15 януари се очаква вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин да обяви старта на първата схема по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. По програмата България може да усвои 2.136 млрд. лв. в следващите 7 години., а средствата са насочени за намаляване на безработицата, за повишаване на квалификацията, както и за намаляване на бедността сред най-уязвимите групи от населението.
С отварянето на първата схема – за младежката заетост, 8000 млади българи ще стажуват и чиракуват в предприятия, казва в интервю за Стандарт Ивайло Калфин. „Програмата осигурява за 6 месеца заплата и осигуровки, а ако стажантите бъдат наети на работа, се покриват осигуровките за още 6 месеца. Надявам се това да доведе до трайна заетост“, пояснява министърът. По думите интересът от страна на бизнеса е много голям като са заявени 13 000 работни места. От социалното министерство планират ако схемата има успех и хората биват трайно наемани, да се разшири.
За стажовете са предвидени 35 млн. лева. Вицепремиерът заявава, че предстои тепърва да се разработи програмата за младежка заетост.
„Освен за стажове, ще има мерки и за трайно безработните млади хора от малките населени места, където няма работодатели. За тях ще се наложи поемане и на транспортните разходи. Не само за младежката заетост, а и за всички схеми на ОП „Развитие на човешките ресурси“ ефектът, който ще търсим, е максимално висока трайна заетост. Затова ще се опитаме да създадем по-голям ангажимент от страна на работодателя, той да не разчита на изцяло субсидирани програми, а също да има някакво финансово участие, макар и не голямо“, коменмтира Калфин.
Министърът коментира още, че заради увеличаването на минималната работна заплата плащанията по националния план за заетост се завишават, затова за да не се намали обхватът на хората, ще сецтърси по-голяма ангажираност от страна на бизнеса. „Т.е. ще искаме работодателите да финансират частично наемането на хора. В момента има много програми, по които разходите за разкриване на работно място е 100% субсидирано. Смятаме да разделим тази заетост на два периода – в първия, примерно 6 месеца, се поемат всички разходи за труд, във втория – само осигуровките или част от заплатата. Фокусът е държавата да подпомогне малки и средни предприятия да наемат хора и да ги обучат, но в момента, в който тези хора вече са обучени и започнат да създават някаква стойност, няма нужда тяхната заетост да е субсидирана“, казва той.
По думите на Калфин се очаква с програмата за енергийна ефективност да се създадат много нови работни места и то от местни фирми.
„За мен е важно да потърсим по-нови инструменти, докато чакаме икономиката да проработи и да даде решенията. Примерно, работим с министъра на земеделието да направим ваучерна система за почасово наемане на хора без работа в селското стопанство. Става дума за извършване на различни селскостопански дейности, но могат и да не са селскостопански… Същата система за ваучерно заплащане за почасова работа имаме идея да приложим и в градовете за различни видове социални услуги – гледане на деца, на възрастни, помощ в дома. Финансирането ще бъде част от ОП „Развитие на човешките ресурси“. Тази ваучерна система я има в доста страни. На търгове се определят фирми, които управляват трудовите ваучери подобно на ваучерите за храна. В Белгия например е една единствена фирмата, която издава трудови ваучери. Оттам нататък или бюрото по труда, или частни фирми осигуряват персонала за съответната работа. Тази система създава смислена заетост“, добавя вицепремиерът.