Открити еко уроци се проведоха в пет столични училища
Учениците активно дискутираха необходимостта от ефективно използване на природните ресурси
София организира открити уроци на тема: „Ефективно използване на природните ресурси за по-добра околна среда и представяне на многоезичен уебсайт – „Generation Awake“ в пет столични училища.
На 4 февруари експерти от Центъра бяха в 101-во СОУ „Бачо Киро“, район „Надежда“, 119-то СОУ „Акад. Михаил Арнаудов“, район „Изгрев“, 40-то СОУ „Луи Пастьор“ в район „Люлин“, 14-то СОУ „проф. Д-р Асен Златаров“ , район „Сердика“ и в 33-та ЕГ „Света София“, район „Илинден“. Пред тях те представиха ефективни модели за управление на битовите отпадъци и изработения от Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия уебсайт „Generation Awake“.
Учениците активно дискутираха необходимостта от ефективно използване на природните ресурси, възможностите за разделно събиране на отпадъците, своята лична отговорност за опазване на природата и усилията, които всеки трябва да положи в ежедневието си, за да остане природата чиста. Според тях, хората трябва да се замислят за своите потребителски навици и последиците от тях върху околната среда, природните ресурси, качеството на живот, здравето и благополучието на всеки един човек. Особен акцент в открития урок бе идеята за изграждане на енергийно ефективна „зелена“, „рециклираща“ икономика в България и Европа.
В края на часа се проведе викторина с награди тениски, шапки, тетрадки и стъклени съдове, предоставени от ЕКОБУЛПАК – дружеството, което работи в тези столични райони за изграждане на устойчиви системи за разделно събиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки.
Инициативата на ОИЦ-София ще продължи една седмица и ще обхване 20 учебни заведения.
Областен информационен център – София (Договор за безвъзмездна финансова помощ №BG161PO002-3.3.02-0027-C0001, изпълняван от СО) е част от мрежата от 28 информационни центъра за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз в България, създадени с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Техническа помощ“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.