Спад на икономическото доверие в България
Европейската комисия отчете обаче повишение на икономическото доверие и в целия Европейския съюз
Икономическото доверие в Европейския съюз и в частност в еврозоната отчете подобрение през март за четвърти пореден месец, но в същото време отбеляза спад в България за пръв път от октомври 2014-а година, показват резултати от последно проучване на Европейската комисия.
Индексът, измерващ икономическото доверие в еврозоната, се повиши през март до 103,9 пункта от 102,1 пункта през февруари и при прогноза за по-скромно подобрение до 103,1 пункта, достигайки най-високо ниво от юни 2011-а година. Индексът, определящ бизнес климата в еврозоната, нарасна до 0,23 пункта от 0,07 пункта през февруари и при прогноза за повишение с 0,18 пункта, предаде БНР.
Последното проучване на Европейската комисия показва подобрение и на индекса, измерващ доверието в индустриалния сектор на еврозоната (повишение до -2,9 пункта от -4,7 пункта), както и повишение на доверието в сектора на услугите (до 6,0 пункта от 5,3 пункта през предходния мeсец).
Окончателният индекс на потребителското доверие в еврозоната, определян от Европейската комисия, се подобри през март до -3,7 пункта (съвпадайки с предварителни данни) от -6,7 пункта през втория месец на годината. По този начин индексът на потребителското доверие остава за петнадесети пореден месец над неговото осреднено ниво от старта на еврозоната насам около –13,3 пункта.
Европейската комисия отчете повишение на икономическото доверие и в целия Европейския съюз, но при спад на аналогичния индекс за България за пръв път от пет месеца насам.
Индексът на икономическото доверие в целия ЕС (във всичките 28 страни – членки) се повиши през март до 106,1 пункта от 105,2 пункта през февруари, докато индексът на потребителското доверие се повиши до -1,8 от -4,48 процентни пункта. И тук се отчита подобрение на бизнес доверието в сферата на услугите (до 8,1 от 8,0 пункта) и подобрение на доверието в промишления сектор (до -2,7 от -3,0 пункта).
Според Европейската комисия важният показател за икономическото доверие на България обаче регистрира спад през март до 101,6 пункта от 103,8 пункта през февруари (най-високо ниво от май 2014-а година), влошавайки се за пръв път от октомври 2014-а година. Въпреки по-слабото проучване, индексът на икономическото доверие в нашата страна остава над важното ниво от 100 пункта за четвърти пореден месец, след като в края на 2014-а година успя да изплува над това ниво за пръв път от миналия август.
Рязко понижение през март до -1,3 пункта от 2,5 пункта през февруари бележи индексът на доверието в българския индустриален сектор, докато индексът, измерващ доверието в сектора на услугите, се влоши до 3,9 от 6,5 пункта. Подобрение до -23,9 от -27,4 пункта бележи индексът, измерващ бизнес доверието в строителния сектор на нашата страна. В същото време проучването на ЕК отчита известно подобрение и на индекса, измерващ потребителското доверие в България до -33,2 пункта от -35,9 пункта през предходния месец, докато индексът, измерващ доверието в сектора търговия на дребно, се понижи през март до 10,0 от 12,9 пункта през февруари.
Данните от днешното проучване на Европейската комисия предполагат за наличието на известно забавяне на икономически подем в България в началото на пролетта след серията добри индекси от края на миналата и началото на настоящата година.