ЗемеделиеНовини

МЗХ започва прилагане на над 10 нови схеми за обвързано подпомагане

Te са насочени към най-чувствителните сектори – животновъдство, плодове и зеленчуци, трайна насаждения и биопроизводство

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) започва прилагане на над 10 нови схеми за обвързано подпомагане, които целят допълнително субсидиране на секторите, които поради една или друга причина бяха изоставени в предишния програмен период. Допълнителните схеми приоритетно са насочени към най-чувствителните сектори – животновъдство, плодове и зеленчуци, трайна насаждения и биопроизводство, заяви във Варна зам.-министърът на земеделието и храните Васил Грудев..

„Това са акцентите в новата обща селскостопанска политика – даване на повече средства за тези сектори в земеделието, които бяха изоставени, но при запазване на стандартите за зърнопроизводството, който е най-конкурентният ни сектор на европейския и световен пазар, подчерта Васил Грудев.

Той обясни, че след приключване на регистрацията на производителите по настоящата кампания за директни плащания ще има ясна статистика колко са реалните животновъди и производителите на плодове и зеленчуци. „Насочваме подпомагане, което е специфично, единствено и само за тях. По този начин целим изсветляване на сектора”.

От бенефициентите ще се изисква задължителна регистрация като земеделски производител. При производителите на плодове и зеленчуци има минимални изисквания за добив, за да се насърчи производството на български плодове и зеленчуци. Те ще трябва да представят и документи за реализация на продукцията си. По този начин ще се подпомогнат фермерите, които работят на светло и това ги прави неконкурентни на сивия сектор, подчерта Васил Грудев. За сектор „Животновъдство” се въвежда плащане, което се обосновава на база реален брой животни, отглеждани в стопанството, допълни Васил Грудев, цитиран от iNews.

Той напомни, че кандидатстващите за подпомагане на площ първо трябва да докажат правното основание за ползване, след което трябва да идентифицират площите на ортофотокарта, която се актуализира с около 30% на година. „Тези площи трябва да бъдат посочени на цифрова ортофотокарта, ще бъдат извършвани и проверки на терен. Административните проверки, документите за реализация на продукцията и реализирането на минимални добиви са доста сериозен праг и всякакви спекулации ще бъдат почти невъзможни”, категоричен бе зам.-министърът.

Изискването към животновъдите пък е да са регистрирали всичките си животни в системата на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Подпомагане ще има само за животно, което е регистрирано и което при проверка на избирателен принцип ще бъде идентифицирано с паспорт за говедата и с по две ушни марки – за едрите и дребните приживни животни, посочи още Грудев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *