НовиниОбразование

България подписа Споразумение за проекта за въвеждане на принципите на дуална система за професионално обучение в България по Българо-швейцарската програма за сътрудничество

Страната ни ще получи 3,5 млн. франка

България подписа Споразумение за проекта за въвеждане на принципите на дуална система за професионално обучение в България по Българо-швейцарската програма за сътрудничество в размер на общо 3,5 млн. швейцарски франка. Споразумението беше сключено в рамките на Съвета по образование и наука към държавния глава в присъствието на тримата вицепремиери.  То бе подписано от  вицепремиерите Томислав Дончев и Ивайло Калфин, министрите на икономиката Божидар Лукарски и на образованието проф. Тодор Танев, както и от посланика на конфедерация Швейцария в България Н. Пр. Денис Кнобел. 

Основната цел на проекта е да създаде работещ модел и да изгради необходимия капацитет за въвеждане на дуалното образование в България, използвайки швейцарския опит в областта на професионалното обучение. Проектът ще се изпълнява от Министерство на образованието и науката в партньорство с Министерство на труда и социалната политика и Министерство на икономиката. Основен швейцарски партньор е швейцарският федерален институт за професионално образование и обучение и Българо-швейцарската търговска камара.

Реформата в системата на образованието трябва да започне от висшето образование, защото то ще даде кадрите за пълноценна реформа в предучилищното, началното, основното и средното образование. Ако това се случи, промените ще могат да се усетят по-бързо отколкото очакваме. Това заяви заместник министър-председателят по коалиционната политика и държавната администрация и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова по време на заседанието на Съвета по образование към президента. Бъчварова отбеляза, че секторът трябва да постигне цялостна вътрешна интеграция, да бъде адекватен на това, което се случва в света и да се превърне в динамична система, която има способността да се променя. Тя изрази мнение, че трябва да бъде изградена устойчива връзка между бизнеса, науката и образованието и добави, че това е важна част от отварянето на образователната система.

Изпълнението на проекта обхваща период от четири години, като се предвижда стартиране на пилотното дуално обучение през учебната 2015-2016 година. Основна цел на дейностите е прилагане на пълен образователен цикъл за няколко професии, с участието на фирми от съответния сектор и прилагането на нов подход в разработването на учебни програми за тях, които да се приложат в практиката. През всяка следваща учебна година по проекта ще бъдат добавяни нови професии и професионални гимназии.

През последните години имаме сериозен проблем с високата степен на отпадане от училище на децата. Вярвам, че с помощта на обединените ни усилия ще постигнем още по-голяма ефективност в борбата с високата младежка безработица, както и с мотивацията – с това да покажем на младите хора, че има различни програми, по които могат да се развиват, да учат и да работят това, което искат, заяви вицепремиерът Ивайло Калфин.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *