Близо 360 млн.евро е бюджетът на Програмата за междурегионално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“
Програмата си поставя за цел подобряване на изпълнението на политики и програми за регионално развитие чрез насърчаване на обмена на опит и усвояването на политики между участници
Близо 360 млн.евро е бюджетът на Програмата за междурегионално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“ 2014-2020 гза периода 2014-2020г. , каза зам.-министър Дница Николова, която предстви програмата.
Програмата е част от четирите програми на Европейския съюз за междурегионално сътрудничество наред с ЕСПОН 2020, УРБАКТ III и ИНТЕРАКТ III, в които Република България ще участва през периода 2014-2020 г.
Заместник-министър Николова изрази своето задоволство от активността на българските партньори по текущата програма „ИНТЕРРЕГ IVC“ 2007-2013, в рамките на която участие са взели 76 български партньори – национални, регионални и местни власти, публично-правни организации – в реализацията на съвместни проекти по програмата с общ бюджет в размер на 8 828 281 евро.
„Новата програма за междурегионално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА“ 2014-2020 си поставя за цел подобряване на изпълнението на политики и програми за регионално развитие чрез насърчаване на обмена на опит и усвояването на политики между участници“, отбеляза заместник –министър Николова. Тя подчерта важността на добрата координация и контакти на потенциалните бенефициенти с органите, които са отговорни за изпълнението на националните оперативни програми за периода 2014-2020 г., както и с институциите, отговорни за изпълнението на политики, съответстващи на идентифицираните по програмата теми за сътрудничество. Заместник-министър Николова информира участниците, че с оглед предоставяне подкрепа на българските организации, участващи в програмата, Министерство на регионалното развитие и благоустройството ще предостави национално съфинансиране от републиканския бюджет в размер на 15% за всички български партньори.
В рамките на информационния ден презентации бяха направени от представители на Съвместния секретариат на програмата – г-н Беноа Далбер, експерт проекти и г-жа Илария Пиаца, финансов експерт, които акцентираха върху приоритетите на програмата и възможностите за кандидатстване по първата покана за набиране на проектни предложения.
В рамките на първа покана за проектни предложения ще бъдат финансирани проекти по всички четири основни приоритетни оси на програмата, а именно – научноизследователска дейност, технологично развитие и иновации; конкурентоспособност на малките и средните предприятия; нисковъглеродна икономика и околна среда и ресурсна ефективност. Общият размер на финансиране е в размер на 107.5 млн. евро.
Очаква се програмата да бъде одобрена от Европейската комисия през месец юни, когато ще бъде официално публикувана и първата покана за набиране на проектни предложения. Крайният срок за получаване на проекти ще бъде края на месец юли 2015 г.