EК одобри последните две оперативни програми
Общата стойност за финансиране по политиката на сближаване на ЕС възлиза на 7,6 милиарда евро
Европейската комисия прие днес, 16 юни останалите 2 оперативни програми за България – „Околна среда“ и „Региони в растеж“. С това решение и 7-те оперативни програми на България за периода 2014-2020 година, чиято обща стойност за финансиране по политиката на сближаване на ЕС възлиза на 7,6 милиарда евро, вече са приети.
Средствата по новата програма „Околна среда“ са 1,77 милиарда евро, от които 1,5 милиарда евро са по линия на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Кохезионния фонд и се допълват от национално съфинансиране. Тя предвижда редица конкретни мерки в подкрепа на по-нататъшното преминаване на България към по-конкурентоспособна нисковъглеродна икономика, съответстваща на високите стандарти на ЕС за опазване на околната среда и ефикасно използване на ресурсите.
Целите по програма „Околна среда“, които трябва да бъдат постигнати до края на програмния период са:
– Обслужване на 1,5 милиона души допълнително чрез подобрено третиране на отпадните води;
– Обслужване на 200 000 души допълнително чрез подобрени водни доставки;
– 285 000 тона по-малко отпадъци, насочвани към сметища;
– По-чист въздух за 1,3 милиона души;
– 4,4 милиона хектара с видове и местообитания по НАТУРА 2000 с подобрен природозащитен статус;
– Защита от наводнения и намаляване на риска от свлачища за 2,8 милиона души.
Средствата по програмата „Региони в растеж“са на стойност 1,3 милиарда евро и са финансирани от ЕС по линия на Европейския фонд за регионално развитие. Заедно с националното съфинансиране общият им размер надхвърля 1,5 милиарда евро.
„Програмата ще действа в подкрепа на регионалните и градските политики за справяне с териториалните различия в страната. Тя ще допринесе за по-добро социално приобщаване, енергийна ефективност, свързаност и здравеопазване“, съобщават от ЕК.
Предвижда се средствата по ОП „Региони в растеж“ да се разпределят според стратегии, разработени от кметствата и общините. „Пряка роля в управлението на средствата от ЕС ще имат 39 градски центъра в България. От изключително значение ще бъде наличието на ефикасна администрация, която получава подкрепа”, допълват от Брюксел.