Европейските институции предлагат по-голямо интегриране на еврозоната
Сред мерките в средносрочен план включват създаването на Европейски фискален борд, завършването на Банковия съюз и реорганизирането на Европейския семестър
Страните от еврозоната трябва да предадат повече правомощия на европейските институции, включително създаването през следващите 10 години на обща хазна. Това се посочва в нов доклад за бъдещото интегриране на еврозоната, съобщава Euobserver, цитиран от europe.bg.
„Втората най-голяма икономика в света не може да бъде управлявана само чрез сътрудничество, основано на правила”, се посочва в доклада, изготвен от ръководителите на Европейската комисия, Европейския Съвет, Еврогрупата, Европейския парламент и Европейската централна банка.
Еврозоната ще трябва „да се промени от система от правила и насоки за националните политики към система с по-голямо споделяне на суверенитет, с общи институции, повечето от които вече съществуват и могат постепенно да изпълнят тази задача”, се посочва в доклада.
„На практика това ще изисква страните-членки да приемат все по-голямо съвместно взимане на решения по елементи от националните им бюджети и икономически политики”.
Докладът „Завършване на Европейския икономически и валутен съюз”, идва в деня на срещата на Еврогрупата за Гърция.
През следващите две години всички страни трябва да създадат национална организация, която да отговаря за конкурентоспособността, които трябва да са независими и да имат правото да правят проверки дали заплатите се развиват съобразно производителността и да правят сравнения с останалите страни. Становищата на тези организации трябва да бъдат взимани предвид от социалните партньори при преговори за заплатите.
Други мерки в средносрочен план включват създаването на Европейски фискален борд, завършването на Банковия съюз и реорганизирането на Европейския семестър.
Тези мерки са изпълними и при сегашните правила, но някои предложения като създаването на финансово министерство на еврозоната до 2025г., ще изисква промени в договорите.
Предвижда се и създаването на специален пост – председател на Еврогрупата, който в момента се заема от някой от финансовите министри.