България е поканена да участва в проект, свързан с обявяването на европейски сериен обект на световното наследство на ЮНЕСКО
В съвместната номинация участват общо 12 европейски държави
България e поканена да участва в проект, свързан с обявяването на Европейски сериен обект на световно наследство на ЮНЕСКО – „Буковите гори – общо наследство на Европа“. Проектът е иницииран от Федералното министерство по околна среда, защита на природата и ядрената безопасност на Германия и е насочен към проучване на потенциала за обявяване на сериен европейски обект на световното наследство, за опазване на най-представителните вековни букови гори в Европа.
В съвместната номинация участват общо 12 европейски държави, включително България. Останалите страни са Австрия, Албания, Белгия, Швеция, Полша, Румъния, Словения, Украйна, Испания, Италия и Хърватска. Предвижда се в новия обект да бъдат включени 33 територии. На практика той ще представлява разширение на вече съществуващ обект на световното наследство – „Вековните букови гори на Карпатите и старите букови гори на Германия”, обхващащ територии на Словакия, Украйна и Германия, съобщават от пресцентъра на МОСВ.
България е поканена да участва в съвместната европейска номинация посредством включването в обекта на световното наследство на най-представителните букови гори в деветте резервата, разположени на територията на Национален парк „Централен Балкан“ – „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Соколна“, „Пеещи скали“, „Стара река“, „Джендема“ и „Северен Джендем“.
Българската държава е обезпечила необходимата защита на вековните букови гори в потенциалния обект на световното наследство на ЮНЕСКО, тъй като 9-те резервата и сега са с най-строг режим на опазване съгласно националното законодателство. Това означава, че не се налага да бъдат въвеждани допълнителни режими или ограничения.
България и другите заинтересовани държави в срок до 31 ноември 2015 г. следва да вземат окончателно решение за участието си в общоевропейската номинация. Включването на България в Европейския сериен обект на световно наследство на ЮНЕСКО ще бъде още едно признание за усилията на обществото ни за опазването на природата на България, се казва в съобщението.
МОСВ информира за отправената покана областните управители и кметовете на общини, в чийто териториален обхват попадат резерватите. В министерството вече са постъпили становища, с които се подкрепя включването на България в проекта. При взимането на окончателно решение за включването на България в общоевропейската номинация, ще бъдат взети предвид, вижданията както на заинтересованите институции, така и на широката общественост.