Новини

Проект по ОПАК облекчава регулирането на инвестиционния процес във всички етапи на устройственото планиране

Предвижда се максимално съвместяване на регулаторните режими в множество закони с административните производства на основните регулаторни режими в Закона за устройство на територията

Облекчаване на регулирането на инвестиционния процес във всички етапи на устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството – това са резултатите от проект „Усъвършенстване на инвестиционната политика в Република България чрез по-добро регулиране на инвестиционния процес и чрез развитие на електронното управление”, осъществяван с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет” (ОПАК). Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд и е изпълняван от Администрацията на Министерския съвет.

В изпълнение му са изработени законопроекти за изменения и допълнения на 49 действащи закона, с които се предвижда облекчаване на административното регулиране на инвестиционния процес. Направени са предложения за отмяна чрез обединяване на административни производства или трансформирането им във вътрешни на 242 административни услуги. Според предложенията, трябва да бъдат облекчени 158 действащи режима за административно регулиране на инвестиционния процес.

Предвижда се максимално съвместяване на регулаторните режими в множество закони с административните производства на основните регулаторни режими в Закона за устройство на територията.

Наред с това са извършени оценки на въздействието на всички режими и всички законопроекти за намаляването на административната тежест за бизнеса, гражданите и администрацията. Като ползи от промените са изведени намаляването на общата продължителност на реализация на инвестиционните проекти за бизнеса, намаляването на предпоставките за корупция, подобряването на инвестиционния климат, екологичното и социалното им въздействие.

Създадена е платформа, чрез която се осигурява възможност за упражняване на регулаторната дейност в инвестиционния процес, като електронни административни услуги (ЕАУ) в условията на единна среда за обмен на електронни документи (ЕСОЕД).

За да се гарантира прозрачност, е създаден специализиран софтуер, чрез който е проведена обществена консултация на законопроектите чрез интернет. По този начин е осигурен неограничен достъп до законопроектите. В обсъждането са били персонално поканени на електронните им адреси 778 лица – представители на различни целеви групи на участниците в инвестиционния процес.

С използването на резултатите от изпълнението на проекта ще бъде постигнато повишаване на качеството на административното обслужване.

Използването на резултатите от проекта могат да поставят основата за съществено подобряване на инвестиционния климат в България, което е стратегическа задача и приоритет в Управленската програма на правителството.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *