ЕК предоставя допълнителен пакет мерки за подкрепа на фермерите
От събсидиите могат да се възползват млекопроизводител, производителите на свинско месо, плодове и зеленчуци
Европейската комисия представи допълнителен пакет от мерки за подкрепа на фермерите в рамките на Общата селскостопанска политика. По време на кризисната среща на министрите на земеделието в Брюксел, фермери протестираха срещу ниските цени на продукцията им, предаде БНТ.
Страните членки ще могат да отпускат допълнително държавна помощ до 15 хиляди евро на фермер на година. Рязко се повишава и таванът за производство на обезмаслено мляко на прах и за масло. Всяка страна сама ще определя доколко може да помогне.
За ограничено време ще бъде задействана възможността за сключване на доброволни споразумения за производство и доставки на мляко и млечни продукти между организации на производители, междубраншови структури и кооперативи.
Освен млекопроизводителите обявеният пакет включва и производителите на свинско месо, плодове и зеленчуци.
Еврокомисарят по въпросите на земеделската политика Фил Хоган заяви, че производителите се нуждаят от незабавна помощ в правните и бюджетни рамки, важащи за всички страни членки.
Министърът на земеделието и храните Десислава Танева, която също участва в срещата, посочи, че едно от възможните решения на кризата със свръхпроизводството е търсенето на нови пазари в трети страни, с цел постигането на устойчиви цени за фермерите. Според нея, трябва да се помисли и за отпадане на руското ембарго.
Танева е предложила да се търси решение на проблема между дисбаланса на увеличеното производство на сурово мляко в Европейския съюз, както се има предвид устойчивото и дори намаляващо потребление. „Тази тенденция съществува и се прогнозира, и за тази година”, подчерта министър Танева, цитирана в разпространено от пресцентъра на МЗХ прессъобщение .
Десислава Танева посочи, че едно от възможните решения е търсенето на нови пазари в трети страни, с цел постигането на устойчиви цени за фермерите. „Необходимо е да се помисли и за отпадане на руското ембарго”, уточни още тя.
Според нея е необходимо да има и послание към фермерите за доброволно ограничаване на обемите на производство, като това е инструмент за преодоляване на съществуващия дисбаланс. „Това би помогнало да не фалират най-малките и неконкурентоспособни ферми”, посочи Десислава Танева и допълни, че те могат да преустроят дейността си по начин, който би им носил доход. Той трябва да бъде с европейски средства, а не от бюджета за кризи”, каза още тя.
Министърът призова колегите си да излязат с решение и ясно послание към фермерските общности. „Това ще помогне на животновъдите във всяка от нашите страни да вземат решение да намалят обема си доброволно, да се преориентират или да продължат да търсят начини за подобряване на конкурентоспособността си”, допълни Танева.
По отношение на кризата в сектор „Плодове и зеленчуци” министърът коментира, че наложеното ембарго на Турция върху плодове и зеленчуци ще се отрази още през този сезон. Тя предложи по отношение на мярката за изтеглени количества плодове в списъка да бъдат включени и черешите. По този начин страните членки ще могат, неусвоените количества от квотите, да ги пренасочват към друг вид плод.
Десислава Танева предложи да бъде увеличен размерът на схемите – училищен плод и училищно мляко, защото това ще доведе до увеличаване на потреблението.