Предстои отваряне на втората покана за подаване на проекти по програма ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020
Оптималният брой партньори за участие по даден проект варира между 5 и 10
Програма за междурегионално сътрудничество ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 ни дава още една възможност да стимулираме конкурентоспособността на малките и средните предприятия, научноизследователската дейност, опазването на околната среда, както и да насърчим провеждането на качествени стратегии и политики, които да доведат до повишаване на икономическия растеж на макрорегионално ниво. Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова по време на информационния ден по повод отварянето на втората покана за подаване на проектни предложения по програмата. Всички тези области ще бъдат ключови за развитието на България през следващите години и могат да доведат до повишаване на брутния вътрешен продукт на страната, стандарта и качеството на живот на хората, заяви тя.
В ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 участват 28-те страни членки на ЕС, заедно с Норвегия и Швейцария. Именно затова изключително важен елемент е партньорството и привличането на държави, които имат повече опит, заяви зам.-министър Николова. Тя подчерта, че в някои аспекти България като партнираща страна вече има достатъчно натрупан опит, които може да сподели и да подпомогне изпълнението на целите на програмата. Деница Николова отбеляза, че успеваемостта на проектите с участие на български партньори не никак малка на фона на общото ниво и че по този параметър България се нарежда до страните като Белгия, Чехия, Словакия и Латвия.
В рамките на първата покана имаме дори проект, за който България е водещ партньор, това показва, че вече имаме самочувствие, увереност и опит, който да споделим със страните от ЕС за осъществяване на конкретни политики и стратегии, заяви зам.-министърът.
Деница Николова отчете, че по първата покана са подадени 261 проектни предложения, от които одобрени са само 64. Причината затова обаче не е липса на бюджет за финансирането им, а защото изискванията към индикаторите за принос по изпълнение на целите на програмата са стриктни и целят максимален ефект от реализираните проекти.
Заместник-министърът уведоми присъстващите за новите аспекти по отношение на втората покана за набиране на проекти по ИНТЕРРЕГ-ЕВРОПА. Един от тях е, че за нея няма дефиниран бюджет, както също няма минимални и максимални прагове за отделните проекти, информира тя. Това означава, че независимо какъв е размерът на дадено предложение, то може да бъде финансирано, ако успее да докаже висок принос към изпълнението на целите на програмата.
На разположение за подаване на предложения потенциалните бенефициенти ще имат сравнително краткия срок от един месец. Това означава, че предимство ще имат кандидатстващите, които вече са изградили партньорства и имат оформени идеи. По втората покана ще могат да кандидатстват също проектите, които не са успели да се вместят в срока на първата покана.
Заместник-министър Николова отбеляза, че оптималният брой партньори за участие по даден проект варира между 5 и 10. Тя подчерта, че подобно на предходната покана ще се изисква писмо за подкрепа от съответната ресорна институция, което да удостоверява, че даден проект наистина ще има своя принос към изпълнението да политики и стратегии в конкретен сектор.