Ивелина Василева: Работим за по-ефективно управление на екомрежата НАТУРА 2000
В момента пред МОСВ стои важната задача да бъдат създадени органите за управление на мрежата НАТУРА 2000
Започнахме работа по проект, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ (ОПОС), чрез който искаме да направим анализ и да работим за усъвършенстването и създаването на по-ефективен управленски подход за мрежата НАТУРА 2000. Това каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева при участието си във форум „Бизнес и биоразнообразие: Възможности в НАТУРА 2000“.
Тя припомни, че България допринася за богатото биологично разнообразие на Европа с мрежа от 119 защитени зони по Директивата за опазване на дивите птици и 233 защитени зони по Директивата за опазване на природните местообитания. Те представляват 34,4 процента от територията на България, което е голяма отговорност и изисква сериозни усилия от всички, отбеляза Ивелина Василева.
„Много хора продължават да смятат, че думата НАТУРА е пряко свързана с думата „забрана“, затова заедно трябва да работим за информирането на хората. Иска ми се думата НАТУРА да бъде възприемана като възможност и визия за по-доброто бъдеще на следващите поколения“, каза министър Василева. Тя отбеляза, че в рамките на проекта, финансиран от ОПОС, ще има дискусии с всички заинтересовани страни, с цел постигане на най-добро управление на мрежата НАТУРА 2000.
Когато говорим за мрежата НАТУРА 2000, е важно да се отбележи, че строгите правила и изисквания за защита и опазване не пречат на развитието на стопанските дейности, каза директорът на Национална служба за защита на природата (НСЗП) към МОСВ Мирослав Калугеров. „Брандирането на местни продукти, земеделска продукция, минерална вода, което гарантира техния произход от специфичните НАТУРА 2000 места, е добър пример за възможностите за местните производители“, посочи той.
„В момента пред МОСВ стои важната задача да бъдат създадени органите за управление на мрежата НАТУРА 2000, предвиждаме това да се случи в резултат от изпълнението на проекта „Управленски подход за мрежата НАТУРА 2000“, финансиран по ОПОС“, каза директорът на НСЗП. В резултат на анализите по проекта ще се изготви доклад с препоръки за развитие на нова структура за управление на мрежата НАТУРА 2000. „Ще бъдат ясно определени конкретните ангажименти на бъдещите структури за управление, те ще прилагат екологичното законодателство, ще отговарят на запитвания от всички заинтересовани лица и ще дават компетентни становища“, добави той. Очаква се проектът да приключи през есента на 2017 г.