НовиниУслугиФинанси

Разходите за труд на компаниите нарастват с 8.5%

Разходите за труд на бизнеса продължават да се движат нагоре и през второто тримесечие на годината. Между април и юни темпът на растеж се е ускорил до 8.5% на годишна база при отчетен 6.8% през първото тримесечие. Това поставя страната на седмо място в ЕС, а лидер остава Румъния с годишно увеличение от 15.7%, следвана от Латвия и Унгария, показват предварителните данни на Евростат от петък, съобщава Капитал.

Разходите за персонала се движат в синхрон със средните възнаграждения в страната, които отчитат ръст от 8.2% спрямо второто тримесечие на миналата година. Ключов фактор за увеличението не само в България, но и в другите държави-лидери по растеж, са недостигът на кадри на пазара на труда и ръстът на минималната работна заплата.

Успоредно с тенденцията при средните заплати, напред в класацията на разходите за труд в България излиза сектора на информационните и комуникационните технологии (ИКТ), където увеличението е 14.9% на годишна база. Разходите на бизнеса в туризма и развлекателния сектор също излизат нагоре в класацията, като фактор е и ниското ниво на възнагражденията в номинални стойности. Индустрията остава по-назад, макар че също отбелязва увеличение от 10% на годишна база, сочат данните на Евростат.

В другата крайност остава имотният сектор, където работодателите за второ поредно тримесечие понижават разходите си за труд, като сега спадът е със 7.5%. Тук заплатите намаляват с 8% на годишна база, а бонусите – с 4.8%.

България е сред 11-е страни в ЕС, които регистрират ускорение на растежа на разходите за труд през второто тримесечие на годината спрямо първото. А сред държавите с най-високи темпове доминират страните от Централна и Източна Европа, които свиват разликата в заплатите с по-богатите западноевропейски членки на съюза.

Румъния запазва лидерската си позиция и през второто тримесечие с увеличение от 15.7% спрямо година по-рано. Тук двигател са по-високите заплати в бюджетния сектор и увеличението на минималната работна заплата. От друга страна инфлацията в страната се ускорява, което отнема част от реалния растеж. По данни на румънския статистически институт цените нарастват с 5.1% през август на годишна база въпреки мерките от страна на централната банка в началото на годината да ограничи ускорението.

Литва, Латвия и Унгария също регистрират значително увеличение на разходите за труд, като и тук основната причина е растежът на минималната работна заплата. В Чехия пък определящ вероятно е острият недостиг на кадри. Например броят на свободните работни места в Чехия през март достига 231 хил., а безработните са едва 130 хил., сочи доклад от август на консултантската агенция Colliers International.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *