НовиниФинанси

Бюджетният излишък надхвърля 2.86 млрд. лв.

Преизпълнението на приходите спрямо разходите в бюджета продължава да расте и към октомври достига 2.862 млрд. лв., или 2.6% от БВП, показват предварителните оценки на Министерството на финансите.

По предварителни оценки на управляваното от Владислав Горанов ведомство преизпълнението в края на тази година ще е около 0.5% от БВП, или около 600 млн. лв. Още 500 млн. лв., които на касова основа се отчитат като плюс, реално вече са дадени като финансиране под черта на Държавната консолидационна компания за ремонти на язовирите. От сметката трябва да се извадят и ще около 100 млн. лв. за увеличението на заплатите на полицаите след протеста им в началото на годината. Така екстра парите през ноември и декември остават около 1.6 млрд. лв. Част от тях също вече са наместени. В интервю за bTV в четвъртък Горанов заяви, че най-вероятно ще има коледни добавки за пенсионерите, подобно на тези за Великден, и държавата ще задели за целта около 50 млн. лв.
Отделно се очаква до края на годината да бъде сключен договор за възстановяване на летателната годност на 14-те бойни самолета Су-25, като се разбра, че единственият желаещ да поеме поръчката – беларуският завод 558, е „склонил“ да ги поправи за 173 млн. лв.

От Министерството на финансите обръщат внимание, че значителна част от планираните капиталови разходи за годината се концентрират в последните месеци. „Това е свързано с разплащане на извършената работа по реализирането на инфраструктурни и инвестиционни проекти предвид строителния сезон и етапите за тяхното изпълнение. Освен това през есенно-зимния сезон са по-високи социалните разходи, разходите за издръжка и др. Поради тези фактори се очаква значителен ръст на разходите през последните месеци на годината и свиване на отчетения текущо бюджетен излишък“, казват от ведомството (виж графиките).

И все пак опитът от 2016 и 2017 г. показва, че през декември стотици милиони се разпределят полупрозрачно само с решение на правителството и без какъвто и да било предварителен дебат. Предходните две години държавата заделяше и по милиард за програмата за саниране, сега подобна заявка няма, но за сметка на това се пилеят пари за странни сделки като 43 млн. лв. за „дупката“ на Георги Гергов във Варна или пък 25.4 млн. лв. за сграда на строителния предприемач Красимир Георгиев.

Към десетмесечието разходите на държавата са 29.75 млрд. лв., показват предварителните разчети на Министерството на финансите. В същото време в тригодишната бюджетна прогноза се посочва, че очакваното изпълнение в края на годината е за 38.6 млрд. лв. Това означава, че през последните два месеца на годината разплащанията на държавата ще са за поне 8.8 млрд. лв. Очакваните приходи за ноември и декември пък са за около 6.6 млрд. лв.

По-подробната разбивка за изпълнението на бюджета е към септември. От нея се вижда, че плюсът в бюджета в момента идва от по-малко разходи и повече приходи. „Спестяванията“ са основно от капиталовите разходи, които са изпълнени на около 1/3 от планираните 6 млрд. лв. Очакванията са до края на годината те да достигнат 4.7 млрд. лв., т.е. остават да бъдат направени още 2.5 млрд. лв.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *