КултураНовиниОбразование

Четенето: Гаранция за успешното бъдеще да децата ни

Експерти разкриха ключовата роля на книгите по време на събитието „Детският свят е по-голям от екран“

 

Четенето е онзи процес, който гарантира успешното бъдеще. И въпреки че не знаем какво ще ни донесат годините и в каква професионална насока ще поемат децата ни, едно е сигурно – умението им да четат ще им помогне да вземат решения, да преценяват достоверността на информацията и да намират творчески решения на възникнали проблеми, като пренасят знанията си от една сфера в друга.“ – каза Валентина Стоева, председател на фондация „Детски книги“, по време на събитието „Детският свят е по-голям от екран“, организирано от верига книжарници Orange като част от дългосрочната им инициатива „Четем – разгръщаме светове”. Неговата цел бе да представи доказани методи и подходи, с които родителите могат да стимулират интереса на децата към книгите и да се преборят с функционалната неграмотност.

Аглика Дамаскова и Слави Стоев бяха другите вдъхновяващи лектори, които взеха активно участие в събитието. За приятната атмосфера и дискусионните панели се погрижи Милена Янинска – журналист с дългогодишен опит в областта на образованието и насърчаването на четенето, а в разговора се включи и Ивана Александрова – майка и влиятелен блогър, която разказа повече за правилата, които налага у дома, и как се стреми да предаде дълбоката си връзка с книгите към своето дете.

Родителите са първите и най-важни примери за подражание в живота на децата, особено в най-ранните им години, когато малките всячески се стремят да приличат на тях. Ето защо, ако родителите демонстрират обичта и уважението си към книгите, те много лесно ще прехвърлят тази любов и на своите деца.“ – подчерта Аглика Дамаскова, преподавател и заместник-директор на единственото частно училище в България, което е оторизирано в трите IBO програми, подпомагащи развитието на търсещи отговори, знаещи, уверени и емпатични млади читатели.

По време на лекторските панели беше засегната и темата с четенето и ключовата роля, която заема то за развитието на социалните умения, критичното мислене и емоционалната интелигентност на подрастващите. „Четенето е един спокоен, бавен и изключително труден процес на свързване, с който ние успяваме да активираме както фронталните дялове на мозъка си, така и зоните, свързани с функционирането по подразбиране. Именно тази комплексна мозъчна активност го превръща в своеобразен фитнес за емоционалната интелигентност, който ни помага да обработваме информация и да разбираме себе си и околните на по-дълбоко и осъзнато ниво.“ – каза Слави Стоев, баща, психолог, автор на детски книги и съосновател на подкаста „Естествен интелект“.

По време на панелите бяха обсъдени и различни методи, с които родителите могат да провокират интереса на подрастващите към книгите. „Да накараме децата да прочетат 10 страници и да ни разкажат какво са научили е сред най-често срещаните и най-неефективните родителски подходи, които отдалечават младите читатели от книгите още повече. Затова най-добрият вариант е да ги подтикнем да направят нещо хитро и креативно – например да зададат въпрос, да измислят ново име на героя или продължение на историята.“ – обясни Аглика Дамаскова.

А в отговор на динамичното ежедневие, което често не позволява на родителите да споделят емоциите от книгите заедно с малчуганите си, Валентина Стоева, напомни: „15 минути споделено четене между родители и деца на ден са напълно достатъчни. Те могат да направят истински чудеса, както потвърждават и редица научни изследвания.

Тематичното събитие, което показа колко важни са подходящите книги и четенето за развитието на децата, беше реализирано като част от националната инициатива на книжарници Orange „Четем – разгръщаме светове“, която за поредна година стимулира въображението, креативността, личностното развитие, емпатичното отношение и функционалната грамотност в подрастващите.

Повече информация за инициативата „Четем – разгръщаме светове“ можете да намерите тук.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *