Правителството цели 90% усвояване на еврофондовете
Средства от „Сребърния фонд” ще се инвестират в местни инструменти – държавни ценни книжа, местни ценни книжа, каза по време на парламентарен контрол министър Дянков
Усилията на правителството са насочени към 90% усвояване на средствата от еврофондовете. Към края на декември 2011 г. размерът на усвоените средства е 65%. Това каза финансовият министър Симеон Дянков в отговор на въпрос на депутати от левицата за цялостната политика на управление на средствата от Европейския съюз по всички фондове – регионален, социален, кохезионен и аграрен, през текущия и следващия програмен период.
На въпрос каква ще бъде политиката до края на програмния период и визията за следващия, както и какво ще се случи с програмите, по които нямат резултат, например от работата на социалното министерство по отношение на преодоляване на младежката безработица, финансовият министър заяви, че са предприети мерки. Една от тях е да останат пет оперативни програми с цел оптимизиране на усвояването на европейски средства. Министърът заяви, че е отворен за идеи във връзка с планирането на следващия програмен период за фондовете на ЕС, информира „Фокус“.
Промените целят да се позволи да се инвестират средства от „Сребърния фонд” в местни инструменти – държавни ценни книжа, местни ценни книжа, каза Дянков в отговор на въпрос на депутата от „Атака” Волен Сидеров за използване на средства от „Сребърния фонд“. Средствата на Сребърния фонд са самостоятелна част от бюджета и са в размер на 1 776 700 лв. Тези средства могат да бъдат инвестирани в различни финансови инструменти и не могат да бъдат използвани за изплащане на каквито и да било държавни задължения, посочи финансовият министър. Той обясни, че с промените, които предлага, са предвидени възможности за инвестиране на средства от фонда в нискорискови книжа.
Около 40 млн. лв. губи „Сребърния фонд” на година. Искаме фондът да увеличава своите приходи, каза Дянков. „Ние по принцип сме за инвестиране в България, но това не може да става със средства от пенсионни фондове. Това води до рискове”, отбеляза Сидеров. „Пенсионните фондове винаги са обект на интереси. Те трябва да се управляват консервативно. Парите на фонда трябва да бъдат под контрол на БНБ, а не на правителството. Възстановяването на парите от „Сребърния фонд” е под въпрос”, каза Сидеров.
