Активен диалог с браншовите организации и прозрачност за медиите са двата приоритета за МЗХ
Над 1 милиард и 800 милиона лева са изплатени на земеделските производители
Вече е започнало изплащането на 35 млн. лева към земеделските производители по схемата за качествени плодове. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева, която отчете вчера 100 дни управление.
От началото на мандата на правителството земеделските производители са получили 1 млрд. 800 млн. лева от директните плащания, националните доплащания за животни, и парите от ПРСР. Народното събрание е приело изменение по 2 закона, които уреждат кампанията за директни плащания 2015 г., която е стартирала от 1 март и реда, по който българските животновъди от тук насетне получават за ползване пасищата и мерите. Предприети са и промени в няколко наредби относно производители на мляко и млечни продукти, с които е облекчен достъпът до пазара от малките фермери, обясни министърът, цитирана от „Фокус“.
Продължава работата по изменение на Закона за храните, за ветеринарно медицинска дейност и актове, които регламентират и контрола върху качеството на българските храни. Относно горския сектор тя отбеляза, че няма друго правителство, което да е предприело толкова реални мерки за опазването на българската гора и за контрола върху извършваните дейности в българската гора. Танева посочи, че човешкият ресурс, който е с функции за контрол върху дейностите в горите, е увеличен близо 2 пъти и са създадени мобилни екипи в горските предприятия.
„Предприехме дейности по отношение на въвеждането на единна електронна система по отношение на контрола на дърводобива”, каза още тя. Танева подчерта, че са взети нови мерки предвид преовлажнените почви. Тя посочи, че до края на март ще бъдат готови 2 наредби за сечите, в които ще бъдат заложени условия за извършване на тези дейности 2 пъти по-щадящи българската гора. Като най-трудна поставена задача министърът определи изготвянето на ново поземлено законодателство. По повод изготвянето на наредбата с мярка 4.1 Танева отбеляза, че ако има риск за заобикаляне на общите принципи чрез мярката за колективните инвестиции, тя няма да бъде пусната в сила. Относно това какво се прави в момента Танева уточни, че в наредбата ще бъдат включени пакет от условия и критерии за допустимост, които ще включват условия за лицата, които се обединяват като сдружения по Закона за задълженията и договорите, както и критерии за лица като земеделски производители, включително и с история назад. По думите й, целта е да не се получи така, че сега да се регистрират земеделски производители и да се включат в участие само фиктивно.
Заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев обясни, че има 130 млн. евро, които са неусвоени по ПРСР и има ясен план график за субсидията тази година, за да може да преминем към усвояване на пълния размер на бюджета и да се избегне повторна загуба на средства. За целта трябва да бъдат финализирани абсолютно всички проекти в ход на изпълнение. Той припомни, че до средата на годината трябва да бъдат изпълнени проектите, заявени за плащане. Грудев подчерта, че към днешна дата има много добро ниво на покритите с правно основание площи с вече регистрирани договори. Те са 3,35 млн. хектара при заявени 3,49 млн. хектара към комисията, а за миналата година са били 2,9 млн. хектара.