НовиниФинанси

Балканите с обща позиция за регионалната политика на ЕС

След 2014 г. тя трябва да бъде ориентирана към резултатите

Балканските столици приеха обща позиция по бъдещето на кохезионната политика на Европейския съюз. За първи път София е домакин на подобен регионален дебат, в който поканени за участие са както страни членки, така и страни кандидатки за членство в ЕС.

Сред основните препоръки в инициираната от София обща позиция на балканските столици са: спазването на принципа на вземане на решения на най-близкото до гражданите равнище и балансиране на националните цели и местните и регионални приоритети; „функционалните области“ – групи от градове, които имат за разрешаване сходни, но не задължително териториално свързани проблеми, да могат да разработват и управляват кохезионни програми.

Столичният кмет Йорданка Фандъкова заяви, че бъдещето на кохезионната политика трябва да се разглежда в по-широк европейски контекст, така както успехът на макрорегионалните стратегии и териториалната политика надхвърля границите на Европейския съюз. Тя подчерта, че успешното развитие на Балканския регион в контекста на европейското семейство не може да се осъществи без тясно сътрудничество и активна работа на всички нива на управление.

Според общата позиция кохезионната политика след 2014 г. трябва да бъде ориентирана към резултатите. За да се постигне това, е необходимо финансиращите програми да се опростят, консолидират, както и да се намали административното бреме и да се пренасочат ресурси от администрация към конкретни действия, се посочва още в документа.

Дебатът за промяната в подхода на прилагане на кохезионната политика стартира още през 2007 г. с публикуването на Четвъртия доклад за икономическото и социално сближаване. През ноември 2010 г. ЕК стартира процес на широко консултиране. Той продължава до 31 януари 2011 г. и цели да включи всички заинтересовани страни

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *