НовиниОколна среда

България и Румъния могат да получат целево финансиране за модернизация на енергийните си системи

Според изтелкъл в медиите недатиран проект, лидерите на ЕС разглеждат мерки, насочени към насърчаване на държави, които иначе не са склонни на крути мерки срещу замърсяването

България и Румъния могат да получат целево финансиране за модернизация на енергийните си системи с цел намаляване на въглеродните емисии. Парите би трябвало да дойдат от заделянвето на постъпления от квотите от Европейската система за търговия с CO2емисии.

Големите индустрии, които бълват много вредни емисии, както и източните членове на ЕС, могат да получат десетки милиарди евро допълнителни средства през следващото десетилетие, за да им се помогне да отговорят на енергийните и климатичните цели на ЕС до 2030 г, предвижда документ на ЕС, цитиран от GreenTech.

Според изтелкъл в медиите недатиран проект, лидерите на ЕС разглеждат мерки, насочени към насърчаване на държави, които иначе не са склонни на крути мерки срещу замърсяването – такива като Полша и други по-бедни европейски народи от източната част на ЕС.

Законодателите са обещали да се споразумеят през октомври за пакет от цели за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г., въвеждане на възобновяеми енергийни източници и подобряване на енергийната ефективност. Те обаче не са единни по въпроса как да се разпределят съответните разходи и усилия.

Предложенията в документа включват фонд за финансиране на иновации и съкращаване на емисиите сред комуналните дружества и индустриалните производители. Има и маркя, която предвижда да се помогне на държавите-членки с ниски доходи да модернизират своите енергийни системи.

Така наречениото „ново средство за иновации“ ще се изгради на база подобен фонд, наречен NER300, който набра около 2 милиарда евро за възобновяеми енергийни източници и други нисковъглеродни инициативи чрез продажбата на 300 милиона квоти от системата за търговия с емисии на ЕС (ETS) в периода между 2011 и 2014 година.

Отделно от това се предвижда и „фонд за модернизация“, който да помогне субсидирането нисковъглеродна инвестиции, свързани с енергийния сектор, в на-бедните страни на ЕС, включително България и Румъния.

Това би трябва да изиграе насърчителна роля за източноевропейските страни. Очаква се двата фонда да привлекат до 30 милиарда евро през следващото десетилетие.

Предложението поредполага заделянето на 5 на сто от всички квоти за търговия с емисии между 2021 г. и 2030 г. за фонда за иновации и 4% – за фонд модернизация.

Все пак всички цифри в проекта са отбелязани в скоби, което означава, че те ще бъдат дискутирани и тепърва ще бъдат уточнявани.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *