ЗемеделиеНовини

България не се е разминала с опасността да загуби 183 млн. евро по ПРСР

Причините са в бюрократичните забавяния

Ако не бъдат договорени и не бъде извършено реално плащане до края на годината по проекти от Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013 г. (ПРСР), има опасност страната ни да изгуби 183 милиона евро европейски пари. Това каза зам. – министърът на земеделието и храните Светлана Боянова на конференция, посветена на развитието на програмата.

По думите й в Държавен фонд „Земеделие“ са затлачени 2000 проекта. Ако във фонда наваксат с разглеждането им, подпишат договори с фермерите и започнат авансови разплащания до края на годината, загубите ще бъдат намалени. В противен случай България ще претърпи загуби за милиона по Програмата.

Междувременно ще бъдат променени правилата за усвояване на европари, като по някои от мерките за земеделие сроковете за обработка на проектите ще бъдат намалени на три месеца.

Тя припомни и статистиката за усвояването на средствата от ПРСР – 35% от бюджета на програмата вече е договориран, а реално изплатените средства достигат 21%.

По думите й Управляващият орган полага всички усилия, за да се разминем с лошия сценарий. Само от началото на 2010 г. досега са предприети три изменения на програмата, целящи по-ефективно управление и по-добро усвояване на европейските субсидии, уточни тя.

Сред предприетите промени в ПРСР са повишаване на нивата на компенсаторните плащания за агроекология и за земеделските производители в необлагодателствани райони, стартирането на новата мярка 213 „Натура”, комбинирането на държавна помощ с кандидатстването за евросубсидии по 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” за животновъдите, включването на фермите, отглеждащи бройлери към потенциалните получатели на средства по програмата.

От следващия месец ще бъде въведено и облекчаване за кандидатите–банковата гаранция ще бъде допълнена с възможност за поръчителство. Предвижда се и да се въведе доверителна сметка в банките, в която да бъдат депозирани средствата по проекта и от която да бъдат изплащани средствата на бенефициентите. Работи се и по изменение на нормативната база, което ще даде възможност на бенефициентите по т.нар. „горски мерки” от програмата да получат по-голям размер на субсидията – до 3 млн. евро успоредно с други облекчение за получаване на извършване на плащания, обясни Боянова.

До края на годината МЗХ очаква отговорът на Брюксел и за седмото изменение на Програмата за развитие на селските райони, в което се предвижда да се преразпределят 305 млн. евро към трите най-атрактивни за бенефициентите мерки – 112 „Създаване на стопанства на млади фермери”, към която могат да бъдат прехвърлени 40 млн. евро, 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” – 142 млн. евро и 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” – 123 млн. евро.

В момента се разработват и две нови мерки по програмата – 125 „Подобряване и развитие на инфраструктура, свързана с развитието и адаптирането на земеделието”, по която ще се подпомагат инвестиции за възстановяване и реконструкция на хидромелиоративната инфраструктура. Работи се и по текста на новата мярка 215 „Плащания за хуманно отношение към животните”, обяви зам.-министър Боянова.

Според зам. – изпълнителния директор на фонд „Земеделие“ Свилен Колев се предвижда промяна в процедурата за някои от мерките, които могат да сключват и ще се разплащат на регионално ниво. По този начин досегашните срокове от 6 до 12 месеца ще бъдат съкратени до 3 месеца.

Мярка 141 от Програмата, по която има неразгледани общо 800 проекта, ще остане постоянно отворена, защото има достатъчно голям бюджет по нея и ще акумулира достатъчно ресурс. Според направените разчети по нея само ще може да се усвоят 24 млн. евро.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *