В Търново започват уникален проект с европари
Асансьор ще качва туристите до Трапезица
Министерството на културата защити проект пред Оперативна програма „Регионално развитие“ за разширяване на туристическата инфраструктура във Велико Търново, съобщиха местните медии. Европейското финансирането възлиза на 4 108 584.52 лв.
Продължителността на проекта е 24 месеца. Заданието на Министерството на културата предвижда изграждане на подпорна стена, художествено осветление и туристическа инфраструктура за достъп до крепостта. Най-солидно е вложението за изграждане на атрактивно съоръжение, което да изкачва туристите. То ще осигурява по-лесен и безопасен достъп на туристите до хълма.
„Качването на пасажерите от долната станция до върха, където е втората станция ще става за по-малко от 3 минути. Туристите ще се качват в кабина за 25 души, която ще се задвижва от въже по релси. Същинската работа започнахме на 21 януари и трябва да приключим с трасето на съоръжението и подпорната стена, дълга 110 метра, до месец май. В момента върви търг за избор на фирма, която да достави и кабината, но това ще отнеме още месеци“, каза инж. Антон Маждраков, управител на фирма „ТОБО“ ООД – водещ съдружник в консорциума.
Втората фирма в него е „Софийски строител“ ООД, специализирана в реставрация и консервация на недвижимо културно наследство с опит в ремонтните работи по архитектурни обекти на културата в Бургас, Созопол, Мелник и др. Всеки момент в подножието на хълма работа започва специална изкопна техника. Наклонът на терена е 30 градуса. За удобство на туристите ще има паркинг. Подпорната стена е готова на половина, като до момента в обекта са наляти над 250 кубика бетон. Долна станция на съоръжението е готова на 75% в грубо строителство. Подобни атракции има в Швейцария, Австрия, Будапеща, Прага, Париж и др.
„Това ще е първото такова съоръжение в България. Механизмът първоначално преди 50-60 г. е наричан зъбчата железница. Иначе представлява стъклена кабина, която се движи по наклонено трасе. Трапезица заслужава внимание, защото има важна историческа роля. Предстои да бъде поставено и художествено осветление, което за завърши светлинния ансамбъл на вековните хълмове“, посочи главният проектант арх. Цанев. Той добави, че след като посетителите пристигнат на горната станция ще могат да се разходят на върха, да посетят музейна сбирка, да видят разкрити крепостни стени, църкви със запазени стенописи и много други находки на археолозите.