ЕБВР ще отпусне 60 млн. евро за индустрия, ВиК проекти и енергетика
За финансиране на българските фирми предстои да бъде пуснат „Мецанин фонд“, фокусиран върху малките и средни предприятия
60 млн. евро ще бъде размерът на новият фонд на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), който ще бъде насочен към индустрията, проектите във ВиК сектора и в енергетиката в България. За финансиране на българските фирми предстои да бъде пуснат така нареченият „Мецанин фонд“. Той ще е фокусиран върху малките и средни предприятия, съобщи вицепремиерът Даниела Бобева.
„Тази година изтича досегашната стратегия на ЕБВР за България, която в по-голямата си част е неподходяща за новия период, в който навлизаме“, обясни министърът, цитирана от БТА.
В новата стратегия, която предстои да се приеме, фокусът ще бъде насочен към частния сектор, а инфраструктура, ВЕИ проекти и туризъм няма да се приоритетни сектори, коментира вицепремиерът. По думите й банката предстода разшири полето си на действие и в сектор здравеопазване и това също ще предостави нови възможности за България.
„Като една от първите държави, които участват в ЕБВР и то не само като бенефициент, но и като акционер, ние се интересуваме как се развива банката“, каза още Бобева.