ЕК: Бавен напредък за България, нужни са още стъпки
Придвижването на реформите напред изисква признаване на проблемите и идентифициране на мерки за решаването им
Напредъкът на България в съдебната реформа е бавен и трябват допълнителни стъпки, се казва в разпространения днес доклад по Механизма за сътрудничество и проверка. В окончателния документ е записано, че следващите доклади – за България и Румъния, ще бъдат изготвени „след около година“.
Докладът, който обхваща период от година, посочва, че за това време в страната имаше три различни правителства и трудна парламентарна ситуация. Според документа това е допринесло за липсата на решителност за реформи.
Придвижването на реформите напред изисква признаване на проблемите и идентифициране на мерки за решаването им. В това отношение настоящото правителство и парламент предприеха важна стъпка чрез одобряването на стратегия за съдебна реформа, която предвижда насоки за бъдеща работа в редица области. Те обаче трябва да бъдат следвани и прилагани, за да бъде демонстрирана убедителна промяна, се посочва в документа.
Първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс коментира в официалното съобщение на комисията по този повод, че политическите неясноти и други предизвикателства са направили задачата за реформи у нас трудни. Все пак е положителен знак, че в много области проблемите бяха отчетени и бяха очертани решенията.
„Сега е време да се действа. Реформите, обхванати от доклада, ще помогнат за постигането на доверие сред гражданите и инвеститорите“, добавя Тимерманс.
„България е родина на талантливи и работещи здраво хора, които искат да видят как промяната става и пуска корени. Механизмът остава ценно средство за разгръщане на напредъка и се подкрепя от мнозинството българи. Сега е време да бъде постигнато политическо съгласие за ускоряване на реформите, заявява зам.-председателят на ЕК.
