ЕСП: ЕК е предприела стъпки за подобряване на Седма рамкова програма
Научните изследователи, които кандидатстват за финансиране. се сблъскват с излишни противоречия
Европейската комисия е предприела редица стъпки за подобряване на управлението на Седма рамкова програма за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (7РП), сочи доклад на Европейската сметна палата. Въпреки това научните изследователи, които кандидатстват за финансиране от 7РП, се сблъскват с излишни противоречия.
ЕСП установи също така, че процедурите по 7РП имат за цел да осигурят инвестиране на финансовите средства във висококачествени изследвания, но акцентът не винаги се поставя върху ефективността. Най-целесъобразното решение за повишаване на ефективността би било разработването на по- добри инструменти за управление на безвъзмездната финансова помощ, пренасочването на човешки ресурси, съкращаването на процедурните срокове и съобразяването на модела за финансов контрол с риска от грешки.
7РП е един от ключовите инструменти на ЕС за финансиране на научни изследвания. Програмата има за цел да засили конкурентоспособността на промишления сектор и да отговори на нуждите от изследвания за други политики на ЕС.
Програмата обхваща периода 2007—2013 г. и общият ѝ бюджет възлиза на над 50 милиарда евро. По-голямата част от бюджета се изразходва от генералните дирекции на Комисията или от нейните изпълнителни агенции под формата на безвъзмездна финансова помощ. По време на одита беше установено, че Комисията е въвела редица промени за опростяване на правилата за участие в 7РП, както и че е успяла да съгласува разпоредбите на 7РП с практиките на бенефициентите в някои случаи, но в бъдеще е необходимо да се положат повече усилия. В три области управлението на 7РП от страна на Комисията е стабилно — разработване на процедурите, дейности за подобряване и управленска информация, но не е толкова добро по отношение на инструментите и ресурсите. Макар процедурните срокове за отпускане на безвъзмездна финансова помощ да са съкратени, те достигат 9 месеца едва през 2012. При одита бяха откроени добрите практики за допълнително съкращаване на сроковете за отпускане на безвъзмездна финансова помощ. Контролът на качеството по отношение на подбора и проследяването на проектите функционира добре. Моделът на финансов контрол на 7РП обаче не отчита в достатъчна степен риска от грешки. Това означава, че нискорисковите бенефициенти по 7РП подлежат на прекалено много проверки.
„Научните изследвания от високо качество са от съществено значение за дългосрочния икономически просперитет на Европа, а действията на Комисията определено са насочени в правилната посока“ декларира Ладислав Балко, членът на ЕСП, отговорен за изготвянето на доклада. „Но в контекста на нарастващия натиск върху бюджета на ЕС е необходимо Комисията да рационализира управлението на рамковата програма. Прилагайки нашите препоръки, Комисията не само ще подобри собствената си ефективност, но и ще намали административната тежест за изследователите и по този начин ще подобри резултатите от изпълнението на рамковата програма“.
Комисията е постигнала сравнителен успех при въвеждането на иновативния механизъм за финансиране с поделяне на риска и съвместните технологични инициативи. Въпреки това ЕСП констатира, че изпълнението на съвместните технологични инициативи е пострадало от прекомерно сложната правна рамка, а Комисията не е успяла да докаже достатъчно убедително, че финансирането от Механизма за финансиране с поделяне на риска води до инвестиции с по- голям размер от тези, които бенефициентите биха извършили и без използване на публични средства.