Новини

ЕС ще работи за преодоляване на бедността и за установяването на устойчиво развитие

Европейската комисия предлага глобална рамка за преодоляването на двете предизвикателства с оглед на постигането на обща позиция на Съюза

Предизивикателствата като световната борба с бедността и установяването на устойчиво развитие трябва да бъдат преодоляни чрез съвместен подход. Това е мнението на Европейската комисия, след като инициативата за Целите на хилядолетието за развитие (ЦХР) приключва през 2015 г., а на конференцията Рио+20 бе поставено началото на формулирането на цели за устойчиво развитие. 

ЦХР бяха мощен инструмент за мобилизиране на световната общност в борбата с бедността. Понастоящем борбата с бедността продължава да бъде ключов приоритет наред с други глобални предизвикателства като изменението на климата, недостига на ресурси, влошаването на състоянието на околната среда и социалното неравенство. Изкореняването на бедността и постигането на устойчиво развитие са взаимосвързани предизвикателства. Поради тази причина в представеното вчера съобщение „Достоен живот за всички: премахване на бедността и осигуряване на устойчиво бъдеще за света“ Европейската комисия предлага глобална рамка за преодоляването на двете предизвикателства с оглед на постигането на обща позиция на ЕС, която да тласне напред дискусиите в ООН и на световно равнище.

Рамката следва да съдържа ограничен набор от ясни и вдъхновяващи цели, които имат не само количествено, но и качествено измерение, като например стандарти в образованието, изхранването и достъпа до чиста вода и въздух. Чрез изпълнението на тези цели следва да бъде установен праг, под който нито един мъж, жена или дете не бива да живее, подчертават от ЕК. Така до 2030 г. ще бъде постигната целта за достоен живот за всички. Рамката следва да обхваща важни елементи като основните стандарти на живот, стимулите за приобщаващ и устойчив растеж, устойчивото управление на природните ресурси, темите за равенството, равнопоставеността и правосъдието и темите за мира и сигурността. Тя следва да се прилага по отношение на всички държави и да важи за всеки жител на планетата. Чрез рамката следва да се установи ефективно партньорство на национално и международно равнище между държавите, гражданското общество и частния сектор.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *