КомпанииНовини

Искат отмяна на схема за малкия бизнес

Според фирмите администрацията едностранно решава всички аспекти на еврофинансирането

Спиране на Схемата за безвъзмездна помощ „Технологична модернизация на малки и средни предприятия“ по ОП Конкурентоспособност искат производствени и преработващи предприятия от мебелната, дървообработващата, текстилната и кожарската промишленост, предаде агенция КРОСС.

Фирмите прибягват към крайната мярка – обжалване пред Върховния административен съд, след като Насоките за кандидатстване по настоящата схема съществено ограничават кръга на допустимите кандидати.Става въпрос за изключване на цели браншове от производствения сектор, което води до невъзможност на компаниите да кандидатстват с проекти, както първи сигнализирахме от Project Media. 

Предприятията обединяват усилията си и на основание чл. 179 във вр. с чл.128, ал.1, т.1 и чл.146 от Административно-процесуалния кодекс подават на 28 януари т.г. жалба чрез Министерството на икономиката, енергетиката и туризма до Върховния административен съд.

В жалбата си компаниите искат обявяване на Насоките за кандидатстване за нищожни, както и да се постанови спиране на изпълнението на Насоките за кандидатстване чрез спиране на провеждането на самата процедура за подбор на проекти „Технологична модернизация на малки и средни предприятия“ до окончателното произнасяне на ВАС по казуса.

Представителите на фирмите са категорични, че администрацията едностранно и безконтролно решава всички аспекти, свързани с предоставянето на безвъзмездна финансова помощ, и че все по-често се наблюдават прояви на административен произвол при одобряването на проекти за финансиране и впоследствие в процеса на тяхното изпълнение.

Така компаниите ще се опитат да наложат форма на граждански контрол върху дейността на администрацията при управлението на средства от Европейския съюз. Нещо, което до момента липсва.

По мнението на специалистите, съдебното обжалване на действията на администрацията по предоставянето на безвъзмездна финансова помощ е изключително важен контролен механизъм, който досега на практика не е прилаган. Той може да обезпечи прозрачност, обективност, равно третиране и обществен контрол върху дейността на администрацията в процеса и така да изиграе особено важна роля за възвръщане на доверие в механизмите за усвояване на финансирането от ЕС в България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *