Местни инициативни групи ще могат да кандидатстват по ЛИДЕР
Приемът по мярка 421 „Вътрешно териториално и транснационално сътрудничество” ще бъде отворен до няколко седмици
Местните инициативни групи (МИГ), бенефициенти по Програмата за развитие на селските райони, ще могат за първи път да кандидатстват по мярка 421 „Вътрешно териториално и транснационално сътрудничество”, стана ясно на Годишната национална конференция по ЛИДЕР, която се провежда днес и утре в столичния хотел „Родина”.
Допустими за подпомагане ще са два типа проекти. Единият е за вътрешно сътрудничество между няколко селски района, обхванати от МИГ в България. Другият е за транснационално сътрудничество между селски райони, обхванати от МИГ в България, и други страни-членки на ЕС или трети страни.
Мярката ще бъде отворена до няколко седмици.
„Подобно сътрудничество и работа в мрежа с местни инициативни групи от други страни на ЕС е предпоставка за още по-голямото значение, което подходът ЛИДЕР ще има на регионално, национално и международно ниво”, отбеляза зам.-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова при откриването на форума.
Местните инициативни групи у нас обхващат 23% от територията на страната или над 800 хил. души. Общият размер на договорените средства по ос 4 ЛИДЕР на ПРСР е 138 млн. лв., което е почти 100% от предвидения бюджет.
Годишната национална конференция по ЛИДЕР е заключителното събитие от поредицата обучения за ефективното управление на ос 4 от програмата. Акцент на събитието са предизвикателствата по изпълнението на подхода ЛИДЕР в България и възможностите за създаване на успешно сътрудничество в мрежи. Ще бъдат представени и добри практики от Италия, Румъния, Унгария, Словакия, Латвия и Австрия. Във форума участват експерти от Министерството на земеделието и храните, ДФ „Земеделие”, ръководители на проекти по ЛИДЕР и представители на Европейската селска мрежа (ELARD).