НовиниОколна среда

Общо 3 млн. лв. за защитени зони за дивите птици

Проектните предложения се подават до 9 май тази година

Управляващият орган на оперативна програма Околна среда обяви процедура за набиране на проекти за опазване на дивите птици в 13 защитени зони, които не са част от европейската екомрежа НАТУРА 2000. Това са Долни Богров, Ятата, Каменски баир, Чаиря, Оризища Цалапица, Берковица, Кочериново, Мещица, Рибарници Пловдив и Челопечене и язовирите Конуш, Овчарица и Жребчево.

Финансирането е на стойност 3 млн. лв. и се осигурява от оперативна програма „Околна среда“ чрез Европейския фонд за регионално развитие. Потенциални бенефициенти са  Регионалните инспекции по околната среда и водите, Изпълнителната агенция по горите и нейните регионални дирекции, общините и неправителствените организации.

Конкретната цел на процедурата е да се направят планове за управление на 13-те защитени зони за опазване на дивите птици, а дейностите, които могат да бъдат финансирани, са мониторинг на птици, проучвания, инвентаризации, анализи и картиране на местообитанията за птици по Директива 2009/147/EО.

Очаква се изпълнението на процедурата да спомогне за съхранението на околната среда, да постигне баланс между опазването на биологичното разнообразие и икономическата активност, а също така да допринесе за възстановяването на популациите от ценни птици, които са предмет на опазване съгласно евродирективите.

Основните проблеми в тринайсетте зони са свързани с човешката дейност, която променя естественото развитие на видовете, като например косенето на ливадите през гнездовия период; премахването на оризищата, които са се превърнали в местообитание за редица птици; промените в хидрологичния режим на стопанствата, които водят и до промени във влажността на земята и не на последно място с активния риболов и внасянето на неприсъщи видове риби, което влияе върху хранителния режим на птиците.

Кандидатите трябва да подадат предложенията си до 9 май тази година, а след одобрението им да ги изпълнят най-късно до края на 2014 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *