НовиниУслуги

Отпуснати са близо 64 млн. лв за деинституционализация

Мерките по ОП РЧР 2014-2020 г. ще продължат подкрепата на деинституционализацията на децата

Над 63,7 млн. лева са отпуснати по ОП „Развитие на човешките ресурси“ (ОП РЧР) 2007-2013 г. за всички мерки по извеждането на децата от институциите“. Това каза вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на кръгла маса за добрите примери за деинституционализация, организирана от МТСП в град Габрово. Във форума се включиха вицепремиерът Томислав Дончев, заместник-министърът на здравеопазването Адам Персенски и Кирил Киряков от ГД „Заетост, социални въпроси и приобщаване“ на ЕК. 

„Изминалият програмен период на ОП РЧР 2007-2013 г. беше важен за старта на деинституционализацията и конкретните резултати са налице. Правителството има волята да продължи процеса, за да могат децата и техните родители да получат възможно най-добрите грижи и подкрепа“, допълни министърът. 

„Деинституционализацията е пример за това как реформите се комбинират с европейско финансиране. Нещо повече, в процеса на извеждане на децата от институциите, говорим за това, че европейските пари са ускорител на реформата“, заяви вицепремиерът Томислав Дончев. „Когато говорим за деинституционализация, критично важна е стратегическата визия на институциите и обществената подкрепа“, допълни той. 

Подготовката за преструктуриране на Домовете за медико-социални грижи за деца (ДМСГД) по ОП РЧР 2007-2013. се реализира по Проект „ПОСОКА: семейство“ на Министерство на здравеопазването в партньорство с Агенцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето по схема за безвъзмездна финансова помощ „Шанс за щастливо бъдеще”. По схемата се разкриха социални услуги, осигуряващи превенция на изоставянето и реинтеграция, както и специализирани услуги за децата от рискови групи.

„Проектът е добър, защото в него се предоставят различни видове услуги. За по-доброто обслужване на децата се грижат медицински персонал и социални работници. Особено важно значение този въпрос има за специалистите, които работят непрекъснато с деца с тежки увреждания“, каза министърът. Той постави акцент върху работната среда и нивото на заплащане на служителите в домовете.

„ Развитите социални услуги в Габрово са много добър пример за преструктуриране на домове за деца до 3 годишна възраст“, каза министър Калфин. Според него най-добрият вариант е да няма изоставени деца, а новоразкритите социални услуги да бъдат в подкрепа на родителите, които отглеждат децата си.

На кръглата маса заместник-министрите на труда и социалната политика Лазар Лазаров и Зорница Русинова представиха етапът на деинституционализацията у нас и предизвикателствата пред общините през новия програмен период на оперативната програма.

В периода 2010 – 2015 г. са закрити 47 специализирани институции за деца. По проект „Детство за всички“ са въведени 131 услуги в 65 общини, където са настанени над 1 000 деца. По данни на МТСП продължава успешното развитие на приемната грижа по проект „И аз имам семейство“, в рамките на който достъп до близка до семейната среда са получили 1 900 деца.

Броят на децата, настанени в 29-те ДМСГД в страната намалява от 1 270 деца към края на 2013 г. до 911 деца в края на март 2015 г.

Мерките по ОП РЧР 2014-2020 г. ще продължат подкрепата на деинституционализацията на децата. През новия програмен период 658 млн. лв.са предвидени за борбата с бедността и насърчаване на социалното включване. В сферата на заетостта ще бъдат отделени повече от 1 266 млн. лв. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *