Отхвърлиха съкращаването на бюджета на ЕС
Предложението можеше да засегне особено по- бедните страни в Източна Европа
Правителствата на страните членки обсъдиха предложението за значително орязване на бюджета на ЕС заради проблемите с дълга. Предлагат се съкращения в размер на над 4%, или поне 50 млрд. евро, като всички политики ще бъдат засегнати от икономиите, предаде “Die Presse”, цитиран от DarikFinance.
Според предложенията, направени от Кипър, по-малко ще бъдат парите за земеделските производители, за нови пътища, за научни изследвания и др.
Всички области ще бъдат засегнати, най-вече кохезионната политика и земеделските субсидии, допълва изданието.
Основно потърпевши от подобен вариант на бюджета ще бъдат по-бедните страни от Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през 2004 и 2007 г., коментират дипломати пред „Die Presse”. За начало се обсъжда намаляване на прага за финансиране до 2,35% от БВП на съответната страна членка. Така ще се забави преодоляването на различията в социално-икономическото развитие на регионите.
В публикувано тази сутрин комюнике Комисията ясно заявява, че контрапроектът „не се подкрепя от ЕК“. Тя счита, че в периода на криза бюджетът на ЕС трябва „да бъде инструмент в служба на инвестициите в растежа и заетостта“. ЕК предложи през юли проектобюджет от 1,033 трилиона евро за периода 2014-2020 г. или увеличение с близо 5% спрямо периода 2007-2013 г, информира AFP, цитирана от actualno.com.
Бюджетът на ЕС се финансира на 80% чрез вноски на държавите членки. Предложението беше отхвърлено от седем държави – Великобритания, Франция, Германия, Холандия, Финландия, Швеция и Австрия, всички нетни платци и привърженици на драстично орязване на бъдещия бюджет, за да е в унисон със строгите бюджетни съкращения, предприети от държавите членки. Те се противопоставят на група от 17 държави, ръководена от Полша, която не приема кохезионните фондове в подкрепа на най-бедните държави членки да бъдат намалявани заради мерките за строги икономии.