Отчетен е спад на инвестициите от и за ЕС
Американските инвестиции остават най-мащабни
След икономическата криза, Евростат потвърди низходящата тенденция при Преките чужди инвестиции за миналата година. Тенденцията е валидна както за инвестициите към ЕС, така и за тези навън. Входящите инвестиции са спаднали със 75%, а изходящите с 62% спрямо 2009г.
Макар и след спад от 98 милиарда на 28 милиарда евро за година, инвестициите от САЩ остават на челни позиции за ЕС. Впечатляващ е годишният спад и от Швейцария (от 25 на 6 милиарда евро), както и от офшорките (от 46 на 4 милиарда).
Ръст са отбелязали инвестициите към ЕС от Канада, Хонг Конг, Бразилия и в по-малка степен Япония и Китай.
От страните членки, инвестиращи навън, Люксембург е най-мащабна, с 38 милиона евро, следвана от Белгия с 36, Германия с 29 и Франция с 23 милиона евро. Люксембург е и най-големият реципиент (48 милиона евро), следван от Англия (28 милиона), Ирландия (21милиона) и Германия (14 милиона).
ЕС продължава да бъде по-голям изходящ инвеститор, с разлика от 53 милиарда евро с входящите инвестиции.
Андрей Анастасов
andrey_a@stroimedia.bg