Пазарът на земеделска земя се раздвижва
Много инвеститори виждат в земята сигурни доходи
Пазарът на земеделска земя се активизира през първите три месеца на годината сочат данни на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи.
Причината това да се случи е кризата, която ориентира по-предприемчивите българи към земеделската земя, без значение дали земята се купува или се взема под аренда, пише онлайн изданието Еconomynews. И в двата случая с относително по-малко инвестиции може да се реализира добра печалба. Арендата е за предпочитане разбира се, тъй като при закупуване на земя са необходими доста по-големи инвестиции.
Земеделието се очертава като следващия генератор на икономиката особено, ако тръгне по-масирано комасиране на земята и навлязат повече чужди компании.
За първата половина на годината в Северна България реалните сделки бележат ръст от 7%. Наблюдава се и лек ръст в цените. Според данни на изданието в сравнение с 2010 година един декар обработваема земя е поскъпнал със 100-150 лева, а в някои части и с 200 лева. В района на Балчик цената за декар стига и до 850 лв., в Добричкия регион – до 750 лв./дка., но най-реалистични са цените в рамките на 550-650 лв. според местни агенции за имоти.
От Българската асоциация на собствениците на земеделски земи в Южна България пазарът все още не е толкова динамичен въпреки и че там има ръст на сделките от началото на годината с 30-50% спрямо 2010 година.
Министерство на земеделието и храните също стартира търгове за отдаване под аренда на 800 000 дка плодородни държавни земи. Те се отдават под аренда за срок от 5-10 години, а новите арендатори ще могат да влязат във владение през есента и да подготвят нивите за сеитба.
Според заповедта на земеделския министър на отдаваната земя ще се отглеждат основно зърнени култури – пшеница, ечемик, царевица, като ще се ползват и сериозни субсидии от ЕС.