Подобряват качеството в туризма по европрограма
Фирми ще могат да въведат доброволни стандарти
С въвеждането на нови сертификати за качество в туризма ще се повиши нивото на предлаганите услуги. Това коментира заместник-министърът на икономиката Иво Маринов на официалното представяне на заключителната фаза на проекта „Стимулиране на качеството и устойчиво развитие на туристическите предприятия“, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие“.
Стандартите ще бъдат доброволни, като фирмите ще могат при желание да кандидатстват за тях. Тенденциите показват, че само добрите ценови нива не са достатъчни, каза Маринов. „Фирмите трябва да имат такива стандарти за качество, които ги отличават от техните конкуренти“, коментира зам.-министърът, цитиран от Дарик. По думите му това е практика в другите държави.
Маринов изрази надежда в рамките на година – година и половина стандартите да бъдат факт и да бъдат въведени от фирмите, които имат желание за това. Мотивацията на желаещите да го направят ще бъде чисто маркетингова от гледна точка на това, че при договаряне много от чуждите и българските контрагенти, а и самите потребители изискват съответните фирми да бъдат сертифицирани за гарантиране качеството на предоставяната услуга, коментира зам.-министърът.
Ще бъде направен преглед какви са съществуващите сертификати, колко фирми са ги въвели, както и какви са желанията и нагласите в бранша за въвеждане на такива стандарти.
При разработването на стандартите са проучени 11 системи за оценка на качеството на водещи дестинации – като Франция, Испания, Швейцария, Австрия и др., а за сертифицирането на устойчивото развитие на туризма – 51 системи на регионално, национално и международно ниво. Въвеждането им у нас ще позволи на фирмите да повишат качеството на продукта, да получат признание и в крайна сметка – работещи системи за управление и по-добри възможности за бизнес и приходи, заяви Десислава Михалкова, старши експерт в МИЕТ и ръководител на проекта. Според нея в дългосрочен план това ще стимулира местната икономика и устойчивото развитие на сектора, както и ще подобри имиджа на дестинацията България като цяло.
Разработените национални системи за сертифициране ще бъдат внесени за обсъждане в Българския институт за стандартизация и може да бъдат въведени до 2 години. Очакванията са в краткосрочен план да се сертифицират около 1000 туристически предприятия, а в дългосрочен – около 12 хил. компании, или една трета от работещите в сектора. Ако решат да се сертифицират, кандидатите ще трябва да изберат акредитирана фирма, за да осъществи оценка на съответствие със стандарта. Сертификатите ще важат за 3 години. По смисъла на тези стандарти ще се оценява системата за управление на процесите в дружествата. Във всеки от туристическите обекти ще се оценява целият процес на обслужване – от посрещането до изпращането, в това число компетенции на персонала, ниво на предлагани услуги и атмосфера за почивка.