ЗемеделиеНовини

По – лесни схеми по ПРСР след 2014 г

В новия програмен период за развитие на селските райони се предлага намаляване броя на мерките наполовина, както и отпадане на осите за сметка на тяхното окрупняване

Политиката за развитието на селските райони за периода 2014-2020 г. предвижда опростяване на схемите за финансиране. В новия проекторегламент развитието на селските райони ще бъде част и ще се допълва от директните плащания и пазарните мерки на Общата селскостопанска политика /ОСП/. Това каза Мая Нинова, експерт в дирекцията за развитие на селските райони в Министерството на земеделието и храните /МЗХ/, на семинар по темата, предаде Economynews.bg.

Според стратегията „Европа 2020“ до 2020 г. Европа трябва да има интелигентен икономически растеж, на база наука и иновации, защото континентът изостава от темпото на останалите страни, отбеляза Нинова. За периода 2014-2020 г. събираните пари ще се управляват от многогодишна финансова рамка. В новия програмен период за развитие на селските райони се предлага намаляване броя на мерките наполовина, както и отпадане на осите за сметка на тяхното окрупняване.

Така на практика държавите-членки могат да сключат в обхвата на програмите за развитие на селските райони и тематични подпрограми, които допринасят за приоритетите на ЕС в този сектор. Тези приоритети са ориентирани основно към младите селскостопански производители, малките земеделски стопанства, планинските райони и късите вериги на доставки.

Новият проекторегламент дефинира основните цели при подпомагането на селските райони в обхвата на цялостната рамка на ОСП. Те са свързани с повишаване на конкурентоспособността на селското стопанство, устойчивото управлeниe на природните ресурси и дейности, свързани с климата, както и на балансираното териториално развитие на тези райони.

Приоритетите на ЕС за развитие на сектора в новия програмен период ще бъдат ориентирани към стимулиране на научните постижения и иновациите в областта на селското и горското  стопанство, както и селските райони, подчерта Мая Нинова. Ще се насърчава още по-добрата организация на хранителната верига и управлението на риска в сектора. Не на последно място сред приоритетите на ЕС са опазването на екосистемите, зависещи от селското стопанство, ефективното използване на ресурсите и прехода към нисковъглеродна и устойчива на изменението на климата икономика, отбеляза Нинова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *