Новини

През новия програмен период по оперативните програми няма да се финансира изграждане на депа за управление на битови отпадъци

По настоящата ОП „Околна среда“ е финансирано изграждането на повече от 20 регионални депа

През новия програмен период по оперативните програми няма да се финансира изграждане на депа за управление на битови отпадъци, съобщи в Аксаково Мариан Герганов, началник отдел в Министерството на околната среда и водите. В страната предстои да бъдат закрити много сметища и това ще затрудни общините, които трябва да вдигат таксите на населението, за да покриват разходите за транспортиране на боклуците, коментира той. 

Герганов посочи, че по настоящата оперативна програма „Околна среда“ е финансирано изграждането на повече от 20 регионални депа. Четири не са реализирани по различни причини. Те са в Пазарджик, Благоевград, Дупница и Провадия, съобщава Дарик.

Мариан Герганов бе гост на церемония за поставяне началото на изграждането на ново регионално депо, което ще обслужва общините Варна, Аксаково и Белослав. Проектът е на стойност 34,4 милиона лева. Собственият принос на трите общини е 7,4 милиона лева, като над 93 на сто от сумата поема Варна.

Проектът е подписан през юли 2012 година, но заради съдебни обжалвания, реалното изпълнение започва чак сега, посочи кметът на Аксаково Атанас Стоилов. Той уточни, че до края на октомври 2015 г. трябва да приключи първият етап от създаването на новото сметище. В този период трябва да е готова клетка с капацитет близо 402 хиляди тона отпадъци, инсталация за компостиране на „зелени“ отпадъци от паркове и градини, за рециклиране на строителни боклуци и пречиствателна станция за отпадните води. 

В новото депо ще има и контейнер за временно съхранение на опасни отпадъци. Следващите етапи предвиждат изграждането на още две клетки, което ще подсигури трите общини за следващите минимум 20 години.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *