НовиниОбщини

Расмунсен: Липсва децентралиация на общините

Томислав Дончев препоръча на местните общности да се включат активно в определянето на приоритети за своя регион за следващия програмен период

В България все още липсва децентрализация на общините, но има разбиране от правителството, че трябва да им се даде по-голяма свобода. Това каза ръководителя на звеното за България в главна дирекция „Регионална политика” на Европейската комисия Карстен Расмусен, който представи заедно с министъра по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев новия програмен период. 

Расмунсен засегна и един важен според него въпрос-намаляването на общините в страната, като посочи за пример своята родина Дания. Според него това би било добър начин за повишаване капацитета на администрацията, информира Дарик. 

В отговор на това обаче министър Дончев заяви, че в България евентуално обединяване на общини би било възможно, но само на доброволен принцип, без намеса от държавата. При подобен процес обаче, държавата може да помисли за финансово стимулиране на тези общини. Расмусен представи идеята за създаването на Агенция за обучение на кадри на местно ниво, каквито има в други държави. 

30% от финансирането за следващия програмен период 2014-2020 г. отиват в Кохезионния фонд, а той инвестира в железници, пътна инфраструктура и води, заяви още министърът по управление на евросредствата.

Дончев подкрепи предложението на колегата си Сергей Игнатов, министър на образованието, да се заделят повече пари за образование, наука и иновации. Той е съгласен принципно с идеята да има такава оперативна програма, но припомни, че няма как всяка отделна политика да бъде финансирана от отделна програма, защото това би направило системата много трудна за управление. В момента се формира специална работна група, която ще програмира и ще подготвя всички приоритети и проекти, които представителите на академичните среди и МОНМ иска да бъдат финансирани.

Същевременно през лятото ще вървят преговори с ЕК и през септември ще стане ясно дали ще има отделна оперативна програма или образованието, науката и иновациите ще бъдат финансирани през друг финансов инструмент. „В този програмен период България е една от малкото държави, може би и единствената, която е заделила нищожни средства за развитие на науката. Имаме намерение да поправим тази грешка“, каза още Томислав Дончев. 

В момента се подготвя проект от министерски съвет за обучение на административен персонал, който ще обхване около 800 човека, но трябва да се мисли в перспектива, защото хората се сменят или напускат системата и подобни обучения трябва да има постоянно. 

Томислав Дончев препоръча на местните общности да се включат активно в определянето на приоритети за своя регион за следващия програмен период, но да избягват логиката на бедния човек, който само кърпи дупки. Трябва да се акцентира и върху иновациите, научната дейност, социалното включване, каза министърът.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *