Расмунсен похвали България за деинституционализацията
От 2009 г до сега броят на децата в социални домове е намалял с 30%
„България отбелязва съществен напредък в грижата за децата, настанени в специализирани институции. „Темата за деинституционализацията заема централно място в политиките на ЕС и положителният напредък на България е обект на широки дискусии“. Това заяви заместник-директорът на отдела за България в Главна дирекция „Регионална политика“ на Европейската комисия Карстен Расмусен по време на Годишната среща на Междуведомствената работна група по деинституционализация, чийто председател е министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев.
По думите Расмунсен опитът на страната може да послужи за пример на други държави-членки и да бъде използван от тях при програмирането и управлението на средствата от ЕС през следващия период 2014-2020 г.
Според Мониторинговият доклад за изпълнението на Плана за действие по Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“ за периода юни 2011 г. – юни 2012 г., от 2009 г. до началото на тази година броят на децата, настанени в различните типове институции, намалява с близо 30% – от 6730 на 4755. Разкрити са 34 нови услуги за деца с капацитет от 663 места. Общият размер на издръжката за новите услуги като държавно-делегирана дейност възлиза на над 2,7 млн.лева.
По отношение на проектите за развитие на приемната грижа към края на септември т.г. общият брой кандидати за приемни семейства е 613 (36 за доброволна приемна грижа и 577 за професионална приемна грижа), а утвърдените приемни семейства по проектите – 120. Същевременно за приемни семейства на територията на цялата страна са оценени 2 482 деца.
Договорените до момента средства за деинституционализация по линия на структурните фондове на ЕС в България възлизат на 132,165 млн.лева. В рамките на изпълнението на отделните проекти досега са разкрити 3170 нови работни места.
* Към настоящия момент по линия на структурните фондове на ЕС се изпълняват пет основни проекта за деинституционализация на грижата за децата – „Детство за всички”, „ПОСОКА:семейство”, „И аз имам семейство”, „Укрепване на капацитета на Агенция за социално подпомагане за повишаване на качеството и ефективността на социалната работа” и „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище”.