НовиниУслуги

Русе и Гюргево с общ трансграничен проект

Целта му е изработване на общ мастерплан

Общ мастерплан Гюргево и Русе ще бъде осъществен по проект „Еврорегион Русе – Гюргево оперативни решения – мастерпланинг за интегрирано управление на възможностите за развитие“ , съобщава онлайн изданието ruseinfo. Той е на стойност 949 944 евро и ще се реализира до август 2012 година.

Проектът ще допринесе за устойчивото развитие на региона, като създаде нужната рамка за общо интегрирано развитие. Целта е да се изгради имидж и уникална идентичност на еврорегиона Русе – Гюргево по начин, който да го представи пред потенциални инвеститори.

Изработка на ЕРГО – Мастерплан ще стане на 2 етапа – общ план за териториално развитие/мастерплан и генериране на проекти. Ще се разработи инвестиционен профил на Еврорегион Русе – Гюргево на 5 езика. Каталогът ще съдържа описание на съвместните проектни идеи, както и между 5 и 10 инвестиционни проекта с планове за изпълнение.

Планът цели да постигне координирано развитие на икономическите предимства, провеждане на координирана политика за интегрирана транспортна инфраструктура, общо планиране и управление на крайречните зони и местата за отдих, сътрудничество при идентифицирането и експлоатацията на възобновяеми енергийни източници, развити ена туризма и туристическата инфраструктура и услуги, както и трансгранични продукти, обмяна на опит за опазване на културното наследство.

Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013 подпомага граничните райони в двете държави да разрешат общите проблеми на развитието чрез сътрудничество и съвместни действия, като предоставя европейско финансиране.

Програмата обхваща седем окръга от Румъния – Мехединци, Долж, Олт, Телеорман, Гюргево, Кълъраш, Констанца, и девет области от България – Видин, Враца, Монтана, Плевен, Велико Търново, Русе, Силистра, Добрич и Разград.

Предоставените по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013 г. средства са 262 милиона евро. Основната част от тези средства се осигурява от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) – структурен фонд, създаден за намаляване на разликите между регионите на Европейския съюз, чийто принос е 83% от бюджета (217,8 милиона евро).

Останалата част от 17% (44,2 милиона евро) се формира от държавните бюджети на Румъния и България и от собствени източници на организациите и институциите, които работят по проекти, финансирани от програмата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *