Само 20% от завършилите вишисти работят по специалността си
Неграмотните българи са над 100 000, сочи прочуване на БСК
20% от завършилите висше образование работят по специалността си. Над 80 % от децата завършват висше, ако и техните родители са висшисти. В последните 4 години са „умрели“ 400 000 работни места. Това са само част от изводите от изследвания на БСК, свързани със заетостта и пазара на труда. Резултатите от изследванията на БСК се представят по време на международна среща, свързана с управлението на компетенциите на работната сила в бизнеса.
Цифрите бяха изнесени по време на двудневна международна среща по проблемите на компетенциите на работната сила, която беше открита официално вчера.
Във форума участват над 80 представители на лицензирани консултантски организации за подбор на персонала, институции и организации от системата на образованието и продължаващото обучение, синдикати и работодатели. Основен акцент на дискусиите са европейските приоритети в заетостта и развитието на уменията на работната сила, националните политики за заетост и развитие на уменията в отделните страни, вкл. в България, както и отделни системи и инструменти за оценка на компетенциите.
При откриването на форума изпълнителният председател на БСК Божидар Данев представи напредъка по изпълнявания от БСК проект „Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите“, финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси“. Той обяви, че до момента са изградени 10 регионални центъра за оценка на компетенциите и 17 секторни консултативни съвета.
В секторните съвети са ангажирани 200 експерти и 15 консултантски агенции, които вече са разработили 17 секторни компетентностни модела (професионални стандарти), включващи 205 ключови длъжности с описани 1800 компетенции и 9000 поведенчески модела. Над 2000 специалисти по управление на човешки ресурси и 400 оценители на компетенции вече са преминали обучение в рамките на проекта. Също така, проведени са 650 обучения на работното място, както и 1000 консултации на ралотното място. Друг резултат от работата по проекта до момента са разработените 19 методически ръководства, 79 анализи и проучвания, както и 12 инструмента за електронно обучение и тестване на умения и компетенции.
„Амбицията на БСК е в периода 2014-2020 г. да надгради изпълнявания към момента проект, като обогати Информационната система за оценка на компетенциите с нови секторни модели, нови анализи и нови ключови длъжности, както и да интегрира системата към други действащи системи в областта на човешките ресурси на национално и европейско ниво“, каза още Божидар Данев.